TBMM Başkanı Şentop, Moğol mevkidaşı ile görüştü

TBMM Lideri Şentop, Moğol mevkidaşı Gombojav ile makamında baş başa ve heyetler ortası görüşme gerçekleştirdi. Şentop, Moğolistan’ın 2011 yılında Türkiye’yi 3’üncü komşu ülkesi ilan ettiğini belirterek, “Millet şuurumuzun oluştuğu toprakların kadim Moğolistan coğrafyasına denk düşmesi, bağlarımızın sağlam bir temele oturmasını sağlıyor. Tarihteki birinci 3 Türk devleti, bugünkü Moğolistan coğrafyasında kurulmuştur. Moğolistan, Türk tarihi açısından çok sayıda, eşsiz bir anıtsal mirası barındırmakta ve tarihte Türk lisanında yazılmış, ‘Türk’ ve ‘Türk milleti’ tabirlerinin birinci kere geçtiği yazıtlara mesken sahipliği yapmaktadır. Cet topraklarımız olan Moğolistan’da milletimizin kadim tarihinin, 2 ülkenin pahalı akademisyenlerince incelenmesini ve bu istikamette artan çalışmaları memnuniyetle takip ediyoruz” diye konuştu.

Türk-Moğol akademik iş birliği sonucu Türkiye’de de kıymetli keşiflere imza atıldığını kaydeden Şentop, haziranda Van’da Cengiz Han’ın torunu ve İlhanlı Devleti’nin kurucusu Hülagü Han’ın yazlık sarayı ‘Alada Sarayı’nın kalıntılarının bulunmasının, bunun en somut ve yakın örneği olduğunu vurguladı. Şentop, mevkidaşına kelam konusu çalışmaya verdiği takviye için teşekkür etti. ‘Bilge Tonyukuk Anıtı’ için inşa edilecek müze projesi kapsamında, Moğol makamlarının gösterdiği iş birliğine teşekkür eden Şentop, “Projenin ihalesini tamamladık. Gerekli birtakım idari prosedürlerin tamamlanmasını takiben kısa müddette inşaata başlayacağız. Ortak tarihimiz, ülkemizden Moğolistan’a yönelik değerli bir turizm potansiyeli oluşturuyor. Bu potansiyelin kıymetlendirilmesi için öncelikle ulaştırma alanında ilgilerimizi güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Şentop ayrıyeten FETÖ’nün Türkiye dışında faaliyet yürüten ülkeler için ulusal güvenlik sorunu olduğuna işaret ederek, Moğolistan’ın FETÖ ile gayrette Türkiye’ye olan takviyesine teşekkür etti; Ülkelerindeki FETÖ okullarının, Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesi dahil Türkiye’nin Moğol makamlarıyla her türlü iş birliğine açık olduğunu söyledi.

Moğolistan Ulusal Büyük Kuralı Lideri Gombojav, Türkiye ve Moğolistan diplomatik bağlantılarının yarım yüzyıldır yürütüldüğünü fakat tarihi ve kültürel ilgilerin binlerce yıla dayandığını söyledi. Moğolistan’daki Türk tarih varlığına dikkat çeken Gombojav, “Kültürel ve tarihi bağa dayanan siyasi ekonomik bağları, stratejik iştirak düzeyine ulaştırmayı çok istiyoruz” dedi.

Gombojav, Orhun Vadisi’nde yapılan arkeolojik çalışmalarla ilgili meclislerinde çalışma kümesi kurulduğunu lisana getirip, bu husustaki çalışmaları yerinde inceleyen milletvekilleriyle Türkiye’ye geldiğini söyledi. Türkiye’nin çalışmalara verdiği dayanağın kıymetine işaret eden Gombojav, arkeolojik çalışmalar için Türkiye’den dayanak talebinde bulundu. Gombojav, Şentop’a birinci kere Noyan Dağı’nda bulunan ve aslı Ermitaj Müzesi’nde sergilenen Hun ve Altay satranç grubu armağan etti.

Şentop, konuk lidere TBMM’yi gezdirdi; Genel Heyet salonu ile 15 Temmuz darbe teşebbüsünde bombalanan alanı gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir