TOKİ’nin deprem bölgesinde yapacağı dairenin maliyeti 1 milyon 700 bin lira

Toplu Konut Yönetimi (TOKİ), zelzelenin yıkıma yol açtığı vilayetlerde daha evvelce belirlenen rezerv alanlarında inşaat çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’na nazaran, birinci etapta yaklaşık 200 bin daire için temeller atılacak. TOKİ geçen hafta kamuoyuna yansıyan ihalelerin akabinde, bu kez 23 ve 24 Şubat tarihlerinde 8 ihale daha yaptı.

T24’ün iktisat muharriri Çiğdem Toker’in bugünkü yazısında aktardığı bilgilere nazaran; Maraş, Malatya, Urfa, Antep ve Hatay vilayetlerinde planlanan konutlar için yapılan 8 ihale yaklaşık kıymet hesabı üzerinden 7 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşıyor. (6 milyar 906 milyon 679 bin 215 TL) Yapılacak toplam konut sayısı ise 4 bin 119. Bu sayıya Antep’in ilçelerine bağlı köyler için yaptırılacak 400 adet köy konutu dahil, dükkan ve ticaret merkezleri dahil değil.

Verilen tekliflere bakıldığında, konut başına maliyetin 1 milyon 600 -1 milyon 700 bin TL üzere çıktığı, ayrıyeten verilen en düşük teklif meblağlarının birtakım ihalelerde yaklaşık kıymetin üzerinde olduğu görünüyor. Bu da ihalede, kamunun tasarruf hanesine yazılması gereken indirimin gerçekleşmediği manasına geliyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir