TÜSİAD Başkanı Turan: Önemli olan, yapısal sorunları hallederek Türkiye ekonomisinin dayanıklılığını artırmak

TÜSİAD İdare Konseyi Lideri Orhan Turan, “Esas değerli olan, yapısal problemleri hallederek Türkiye iktisadının dayanıklılığını artırmak” tabirlerini kullandı.

TÜRKONFED tarafından düzenlenen 24. Teşebbüs ve İş Dünyası Doruğu’nda konuşan Orhan Turan, “Hayallerimizden vazgeçmeyelim; ülkemizin geleceğine güvenelim. İnancı kurumlara ve kurallara dayalı olarak inşa edelim” dedi.

Turan, “Kurumlar ve kurallar hukukun üstünlüğünü, adaleti, temel hak ve özgürlükleri, iştirakçi demokrasiyi ve kamu idaresinin aktifliğini sağlar. Gelir adaletini tesis etmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, lisan, din, mezhep, ırk, köken ayrımı olmadan herkesin eşit ve özgür yaşamasını temin etmek de kapsayıcı ve muteber kurumlar ve kurallar ile mümkün olur. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına da bu ögelere dayanan bir toplumsal dönüşüm yaraşır” tabirlerini kullandı.

TÜSİAD Lideri, “Esas değerli olan, yapısal meseleleri hallederek Türkiye iktisadının dayanıklılığını artırmak” dedi ve şunları söyledi:

“Bugün dünya iktisadından kaynaklanan zorlukları süreksiz tedbirlerle hafifletmek muhtemel. Esasen şu anda da yapılan esasen bu. Fakat bu ek zorluklar bizim yapısal sıkıntılarımızın üzerine ekleniyor. Yapısal sıkıntılarımızı hafifletirsek dünya iktisadından gelen negatif şokların tesirlerini de çok daha hafif hissederiz. Temel kıymetli olan, yapısal problemleri hallederek Türkiye iktisadının dayanıklılığını artırmak ve ülkeyi global risklere karşı daha az kırılgan hale getirmek. Bunun için üretim yapısını ithalata bağımlı olmaktan çıkartmak, daha yüksek teknolojili eserlere yönelmek, verimliliği ve katma pahası yükseltmek ve ihracatın rekabet gücünü artırmak gerekiyor” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir