Ukrayna savaşında yeni tehdit! Baraj seli mayınları Karadeniz’e sürüklüyor

Ukrayna’da savaşan tarafların 6 Haziran’da patlattığı ‘Kahovka Barajı’ onlarca yıl devam edecek büyük etraf felaketine yol açarken, olumsuz gelişmelere artık de serseri mayın tehlikesi eklendi. Rus kuvvetlerinin işgal ettikleri Dinyeper Irmağı güney yakasına döşedikleri binlerce mayın sel sularıyla yerinden sökülerek Karadeniz istikametine sürüklenmeye başladı.

BÖLGEDE YENİ RİSK

Kahovka Barajı felaketine mayın krizi eklendiğini Ukrayna idaresi yanı sıra ülkede faaliyet gösteren Memleketler arası Kızılhaç örgütü de doğruladı. Yıkılan barajdan Karadeniz’deki Dinyeper Körfezi’ne kadar mayın tehlikesi bulunduğunu ilan eden Kızılhaç, “Kahovka Barajı yıkılmadan evvel Rusların, Ukrayna ordusunun ırmağı geçmemesi için kıyılara mayın döşediğini biliyorduk. Mayın haritaları da vardı. Sel sularının tesiriyle kıyı şeridindeki bu mayınlar yerlerinden sökülerek harekete geçti. Kahovka Barajı’ndan Karadeniz’e uzanan yaklaşık 150 kilometrelik geniş kıyı şeridinde mayınla karşılaşmak büyük mümkünlük. Bilhassa sular çekilince bu mayınlar sivillerin can güvenliğini tehdit etmeye başlayacak. Yerleri bilinmediği için temizlenmeleri de neredeyse imkânsız” dendi.

ÇÖPLER DENİZE

Dinyeper’in Karadeniz’e çıkış noktasından felaketin boyutunu gösteren imajlar de gelmeye başladı. Körfez meskenlerden sürüklenen eşyalarla dolu. Telef olan binlerce ton balıkla evcil hayvan suyun içinde çürümeye başladı. Gelecek aylarda Ukrayna’nın Herson bölgesinde kolera ve dizanteri salgını patlak vermesi kelam konusu. Bu ortada sel suları çekilmeye başladı. Birinci dört günde ırmakta 6.5 metre yükselen su düzeyi dün inişe geçti. 16 Haziran’a kadar ırmağın ardında balçık bıkarak eski düzeyine döneceği kestirim ediliyor.

BİLGİ NOTU

Kara mayınları, daha evvel birkaçı Türkiye ve öbür Karadeniz ülkelerine sürüklenen deniz mayınları üzere değil. Kara mayınları deniz tabanına çökeceği için deniz trafiği için daha az risk teşkil edebileceği söyleniyor.

‘KARŞI TAARRUZ’ BAŞLADI

Ukrayna, baraj felaketiyle boğuşurken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun üç günden bu yana beklenen karşı taarruza geçtiğini öne sürdü. Putin, “Karşı ataklarını başlattılar, lakin hiçbir muvaffakiyet elde edemediler. Tüm cephe çizgisi boyunca Rus kuvvetleri onlara geçit vermiyor. Kiev idaresi yedek ordu birliklerini de cepheye sürmesine karşın bir Rus askerine karşılık Ukrayna üç askerden fazlasını kaybediyor. Dökülen kanın sorumlusu ise Kiev rejimidir” dedi.

Dün Kiev’i ziyaret eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ortak basın toplantısı düzenleyen Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski de Rus güçlerine yönelik karşı akın aksiyonlarının devam ettiğini belirterek “Ukrayna’da karşı hücum ve savunma hareketleri gerçekleşiyor, şu basamakta detay veremeyeceğim” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir