Yedi yıl boyunca hasta muayene etmiş: Usulsüz belgeyle profesör yapıldı

Gaziantep’te Semih Giray isimli tabibin adapsız dokümanla elde ettiği “Profesör” unvanını kullanarak yedi yıl boyunca hem üniversite hastanesinde hem de özel muayenehanesinde hasta muayene ettiği ortaya çıktı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine nazaran, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda misyonlu tabip Semih Giray, 2015 yılında doçentlikten profesörlüğe yükseldi. Bu unvanla yedi yıldır misyon yapan Giray’ın, unvanını hak etmeden elde ettiği argüman edildi. Argümanların artmasının akabinde üniversite tarafından bir yetkili, soruşturmacı olarak görevlendirildi. Yapılan kapsamlı incelemenin akabinde, rektörlüğün görevlendirdiği incelemeci 13 Haziran’da mevzuyla ilgili raporunu tamamladı. Raporda, Giray’ın doçentlikten profesörlüğe geçişte sahip olması gereken, “Yurtdışı akademik kuruluşlarından birinde kendi alanında üç ay misyon yapma” ve “Uluslararası geçerliliği bulunan bir yayında çalışmasının yer alması” kriterlerini karşılamadığı vurgulandı. Giray’ın bir makale yayını yoluyla unvanını aldığı fakat makalesinin yayımlandığı yayının da akademisyenlik mesleği için uygun kriterleri karşılamadığı belirlendi.

HEM UNVAN HEM MAAŞTA KESİNTİ CEZASI

Raporda yöntemsiz süreçle ilgili, “Doçent unvanlı bir akademisyenin profesörlük takımına yükseltilme kriterlerini bilmemesi mümkün değildir. Bu durumda, soruşturulanın uygun niyetinden kelam edilmesi mümkün olmadığı üzere idareyi aldatıcı bir biçimde takıma başvurduğu, ayrıyeten açıkça atanma kriterlerini sağlayan çalışmalarının neler olduğu, bu çalışmaların hangi kriterleri sağladığı talep edilmesine karşın, soruşturulanın, buna ait bir bilgi ve evrak sunmadığı görülmüştür” tabirlerine yer verildi. Raporda, Giray’ın unvanının elinden alınmasının yanı sıra Yükseköğretim Kanunu kapsamında maaştan kesinti ile cezalandırılması gerektiği de vurgulandı.

Raporun akabinde karar için toplanan üniversite idaresi, 1’e karşılık 21 oyla Giray’ın profesörlük takımına atamasının iptaline karar verdi. Karar, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın tarafından da onaylandı. Bu sürecin, 1987 tarihinde kurulan Gaziantep Üniversitesi için bir birinci olduğu öğrenildi. Karar, son onay için YÖK Başkanlığı’na gönderildi.

İKİ BAŞKA YERDE HASTA BAKIYOR

Üniversite idaresinin yaptığı soruşturmaya nazaran idareyi yanıltarak profesör unvanını kullanan Semih Giray, hem Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda, hem de hafta içi öğlenden sonra açılan özel muayenehanesinde hastalara bakmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir