Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu: 1991-1995 arasında, CHP+İP bu değişikliği niye yapmadı?

Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, Altılı Masa’nın evvelki gün açıkladığı 84 hususta değişiklik öngören Anayasa değişikliği taslağını köşesine taşıdı. CHP’nin SHP’nin, Uygun Parti’nin de Meral Akşener’in siyaset yaptı DYP’yi temsil ettiğini savunarak “Parti kapatmanın zorlaştırılmasını nitekim istiyorlar ise, 1991-1995 ortasındaki periyotta bunu niçin hayata geçirmediler?” diye sordu.

Seçimlerde Altılı Masa’nın Anayasa’yı değiştirme çoğunluğunu elde edemeyeceğini savunan Karahasanoğlu, şöyle devam etti:  “1991-1995 ortasında koalisyon hükümeti olarak misyon yapan CHP+İP (O tarihteki Erdal İnönü’nün SHP’si, sonradan ismini değiştirerek CHP’ye dönüşmüştü.. O tarihteki DYP’nin içinde yer alan Meral Akşener’in de, bugünkü İP’in Demirel’in partisini temsile devam ettiği kanaatindeyim. Bu açıdan CHP+İP diyorum) hükümeti, YÖK’ü kaldırmamıştı..

Şimdi kaldırma kelamı veriyorlar.. Halbuki bu istikamette önemli bir niyetleri var idiyse, 1991-1995 ortasındaki hükümet periyodunda niçin kaldırmadılar? Yargıçlar ve Savcılar ile ilgili heyeti ikiye ayırmak istiyorlar ise.. Seyfi Oktay dede ve Mehmet Moğultay üzere mezhepleri ile tanınan iki özel ismi Adalet Bakanlığı’na getirip ne yapmak istemişlerdi, niçin açıklamıyorlar? Yargıçlar Konseyi ve Savcılar Heyeti diye iki farklı heyet gerekiyor idiyse, o tarihte niçin bunu yapmamışlardı?

Parti kapatmanın zorlaştırılmasını sahiden istiyorlar ise, 1991-1995 ortasındaki periyotta bunu niçin hayata geçirmediler? Tam tersine, Refah Partisi kapatılırken, Fazilet Partisi kapatılırken, CHP’li vekiller niye, ayakta alkış tuttular? Artık, parti kapatmak için, evvel TBMM’nin 3/5’inin vereceği karar kural olacakmış.. Bu ne demektir? TBMM’nin 2/5’i kadar vekil sayısı olan parti hakkında, ne yaparsa yapsın, kapatma davası açılamaz, demektir..

Yazının tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir