Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu kimdir, kaç yaşında?

Abdulkadir URALOĞLU, 1966 yılında Trabzon’da doğdu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmından 1988 yılında mezun olan URALOĞLU, birebir yıl özel kesimde Saha Mühendisi olarak vazife yaptı.

Karayolları Genel Müdürlüğündeki çalışma hayatına 1989 yılında Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürlüğünde Etüt Grup Mühendisi olarak başlayan URALOĞLU, 1990-1998 yılları ortasında Karayolları Ankara 4. Bölge Müdürlüğünde Etüt Grup Mühendisi, Denetim Mühendisi ve Denetim Şefliği misyonlarında bulunduktan sonra 1998 yılında Erzurum Bölge Müdürlüğü Üretim Başmühendisliği vazifesine getirildi.

2003 yılında Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan URALOĞLU, 2005 yılında Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006 yılında da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı.

2009 yılında kısa bir müddet Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü olarak görevlendirilen URALOĞLU, tekrar Samsun’a dönerek, toplam 6,5 yıl Samsun’da Bölge Müdürlüğü vazifesini yürüttü

2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürlüğü vazifesine getirilen URALOĞLU, 23 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

URALOĞLU, 2003 yılında başlatılan Acil Aksiyon Planı kapsamında yoğunluk kazanan Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yollar, tek platformlu yolların uygunlaştırılması ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağlamıştır.

Ülkemizin karayolu ağına kıymetli kazanımlar sağlayacak yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin imal, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüten URALOĞLU tıpkı vakitte Karayolları Makine Parkının yenilenmesi, yerli ve ulusal araç kullanım oranının artırılması için araştırma geliştirme faaliyetlerine de özel değer vermektedir.

Aynı vakitte Yollar Türk Ulusal Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı (KAV) Başkanlığı vazifelerini de yürüten Abdulkadir URALOĞLU evli ve üç çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir