Yunan gazete Erdoğan’ın A takımını yazdı… Dikkat çeken Türkiye analizi: Beşli Muhafız

Seçim devrinde Türkiye’yi yakından takip eden Yunanistan yeni devirde Atina’yı neyin beklediği sorusuna cevap arıyor.

Ankara – Atina ortasında esen dostluk rüzgarı devam ederken Yunan Kathimerini gazetesinden dikkat çeken bir tahlil geldi.

Kathimerini yeni Erdoğan’ın yeni A kadrosunu mercek altına aldı. Gazete Erdoğan’ın yanında yer alan en kıymetli 5 ismi açıkladı.

Yunan gazete ‘Beşli muhafız’ olarak nitelendirdiği listenin doruğunda yeni dışişleri bakanı Hakan Fidan yer aldı.

Manolis Kostidis imzalı haberde ‘Siyasi analistler, Fidan’ın MİT’i ve onun hareket alanlarını, vazifeye geldiğinde kimsenin hayal bile edemeyeceği ölçüde geliştirdiğini savunuyorlar’ denildi.

Fidan’dan boşalan MİT Müsteşarlığı koltuğuna İbrahim Kalın’ın oturduğunu hatırlatan Yunan gazete Kalın’ın ‘Erdoğan’ın bir öbür sırdaşı’ olduğunu yazdı.

Haberde Kalın ve Fidan için şu değerlendirmede bulunuldu;

‘Kalın ve Fidan, başta telekonferans ve telefon görüşmeleri olmak üzere, Erdoğan’ın yabancı başkanlarla görüşmelerinde daima birlikte oldular. ABD üniversitelerinde eğitim görmüş iki adamın da kendi alanlarında Türkiye’nin milletlerarası münasebetlerine taraf vermeye devam etmesi bekleniyor.’

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE DEĞERLİ BİR ROL OYNAYACAK’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye’nin geleceğinde kıymetli rol oynayağını vurgulayan Kathimerini haberinde ‘Yurtdışındaki büyük finans kuruluşlarında memleketler arası bir mesleğe sahip olan Şimşek’in gücü, ABD bankaları ve şirketlerinde uzun bir mesleğe sahip olan 41 yaşındaki Gaye Erkan’ın Merkez Bankası idaresini devralmasını istemesiyle gösterildi’ sözlerine yer verdi.

Kathimerini Erkan için ise şu değerlendirmede bulundu;

‘Erkan Şimdi 41 yaşında, Türkiye Merkez Bankası idaresini devralan birinci bayan oldu. Birinci atılımı, yabancı rezervleri harcamayı durdurmak oldu. Bir sonraki adımın, faiz oranlarında artış olması bekleniyor.’

Aynı haberde Savunma Bakanı Güler için ise şu kıymetlendirme yapıldı;

‘Şimdiye kadar Silahlı Kuvvetlerin başında bulunan Türkiye’nin Savunma Bakanı Yaşar Güler, selefi Hulusi Akar kadar konuşkan biri olarak görülmüyor. Güler Beyefendi sağlam, yetenekli ve “sert” bir asker olarak görülüyor.’

Yunan gazete ayrıyeten ‘Yetenekli ve sert bir asker olarak görülüyor ve önümüzdeki periyotta selefinden farklı bir taktik izleyeceği iddia ediliyor’ yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir