12 polise kadın cinayetinde ihmal davası

İzmir’de bir bayan cinayeti olayında ihmalleri olmakla suçlanan 12 polise dava açıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Hülya Şellavcı Yeğin’in öldürülmeden evvel eşi hakkında polis merkezine yaptığı müracaatlar yer aldı.

Eşini öldüren Kaffar Yeğin’in, cinayet öncesinde hakkında verilen uzaklaştırma kararını birden çok defa ihlal etmesine rağmen, sanık polis memurlarının vazifelerinin gereğini yapmakta ihmal ya da gecikme gösterdikleri öne sürüldü.

İddianamede Türk Ceza Kanunu’nun 257/2 unsuru mucibince, her bir polis memuru için “görevi ihmal” hatasından farklı başka 3 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

İddianame, İzmir 16. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

NE OLMUŞTU?

Hülya Şellavcı Yeğin, 22 Ekim 2022’de, uzaklaştırma kararı aldırdığı boşanma evresindeki eşi Kaffar Yeğin tarafından, Bornova ilçesindeki Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’ndeki iş yerinde tabancayla öldürülmüştü.

Cinayetin akabinde polis takımlarına yakalanmamak için vakit zaman yer değiştiren kuşkulu, 8 Kasım’da Konak’taki bir meskene düzenlenen operasyonla yakalanmıştı.

Yeğin’in avukatı ve damadı Ensar Aktürk, kuşkulu hakkında, uzaklaştırma kararını ihlal ettiği için 4 kere bildirimde bulunduklarını belirterek polisler hakkında hata duyurusunda bulunmuş, “tazyik hapsi” müracaatının sonuçlanmaması nedeniyle yargı mensupları hakkında Yargıçlar ve Savcılar Heyetine şikayet etmişti.

Kaffar Yeğin hakkında, “eşe karşı tasarlayarak taammüden öldürme”, “gece vakti silahla işyerinde yağma” ve ‘Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Öbür Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet’ kabahatlerinden İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Sanık hakkında, cinayet öncesinde tekrar eşine karşı işlediği “yaralama”, “tehdit”, “ısrarlı takip” ve “hakaret” cürümlerinden hazırlanan iddianame de İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir