Çernobil’den bu yana en büyük felaket… New York Times suçluyu açıkladı

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen haberlerde…

Rusya Devlet Lideri Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği buyruk ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Ukrayna’nın aylardır beklenen taarruzunun başlamasının akabinde patlatılan Nova Kakhovka Barajı Çernobil’den bu yana Avrupa’nın gördüğü en büyük felaket olarak isimlendiriliyor.

On binlerce insanın tahliye edildiği bölgeden can kaybı artmaya devam ederken New York Times’tan dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yapan bir haber geldi.

New York Times’ın haberine nazaran, kanıtlar sonucunda patlamanın Rusya tarafından başlatılan iç patlamadan kaynaklandığı belirtildi.

Haberde, mühendisler ve patlayıcı uzmanlarının santralin beton tabanından geçen bir geçitte patlayan ve yapıyı tahrip eden bir patlayıcı yükünü işaret eden ispatlar bulduğu tabir edildi.

Ukrayna savcılarına soruşturmada yardımcı olan milletlerarası hukuk uzmanlarından oluşan bir takımın ön bulgularına nazaran ise, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki çökmeye büyük ihtimalle Ruslar tarafından yerleştirilen patlayıcıların neden olduğu söz edildi.

Ukrayna’da Rusya denetiminde bulunan Herson bölgesindeki Nova Kakhovka Hidroelektrik Santrali 6 Haziran’da havaya uçurulmuştu.

İKİ ÜLKE BİRBİRİNİ SUÇLUYOR

Rusya hükümeti, Ukrayna’yı Kırım için kıymetli bir su kaynağını kesmekle suçlarken, Ukrayna ise Rusya’yı santrali havaya uçurarak bölgede sele neden olmakla, tarım yerlerini yok etmekle ve sivillere giden su kaynaklarını kesmekle suçluyor.

Mühendisler, santralin lakin suyun büsbütün boşalmasından sonra tam olarak incelenebileceğini ve yıkıma yol açan nedenlerin böylelikle belirlenebileceğini belirtiyor.

AB: HER ŞEY RUSYA’YI İŞARET EDİYOR

Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ‘Her şey Rusya’nın baraj ihlalinin gerisinde olduğunu gösteriyor’ demişti.

Borell açıklamasında şu tabirlere yer vermişti;

‘Eğer olay Rus denetimindeki bir bölgede gerçekleştiyse, taarruzun ardında diğer birinin olabileceğine inanmak güç. Her halükarda, yerinden edilmiş beşerler için insani açıdan ve çevresel açıdan Ukrayna için sonuçlar vahim, zira barajın yıkımı ekolojik bir felakete neden olacak.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir