AB ile Almanya içten yanmalı motorların geleceği konusunda anlaştı

AB Kurulu Lider Yardımcısı Frans Timmermans, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gelecekte, arabalarda e-yakıt kullanımı konusunda Almanya ile bir muahedeye vardık.” tabirini kullandı. Arabalara yeni karbon standartları getirecek düzenlemenin en kısa müddette kabul edilmesi için çalışacaklarını belirten Timmermans, Kurulun gerekli yasal süreçleri tamamlayacağını kaydetti. Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing de Twitter hesabından, “2035’ten sonra içten yanmalı motorlara sahip araçlar sadece karbon nötr yakıtlarla doldurulabilmeleri durumunda yeni olarak kaydedilebilecek.” paylaşımında bulundu.

Salı günü kabul edilmesi bekleniyor

AB ülkelerinde satılacak yeni arabalara ve hafif ticari taşıtlara katı karbon emisyon standartları getirecek düzenlemenin yolunun açık olduğuna işaret eden Wissing, iklim dostu ve uygun fiyatlı ulaşım konusunda kıymetli seçenekleri koruma ettiklerini tabir etti. AB Devir Lideri İsveç ise, muahedenin akabinde, arabalar için karbon emisyon standartları düzenlemesinin üye ülke temsilcilerince görüşülmesi için pazartesi gündemine alındığını, mevzuatın salı günü kabul edilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

Başta karşı çıkılmıştı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şurası’nda geçen ay kabul edilen ve yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkeler tarafından resmen onaylanması gereken düzenleme, 2035’ten itibaren satılacak yeni araba ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını gerektiriyordu. Böylelikle, AB ülkelerinde kelam konusu tarihten itibaren akaryakıtlı ve dizel üzere içten yanmalı motora sahip yeni araba satışı yapılamayacaktı. Başını Almanya’nın çektiği bir küme ülke, akaryakıtlı ve dizel yeni arabaların satışını yasaklama teşebbüsüne karşı çıkmıştı. Almanya, planı desteklemek için AB’nin e-yakıt olarak bilinen, yenilenebilir güç ve havadaki karbondioksiti yakalamayla üretilen sentetik yakıtlarla ilgili muafiyet getirilmesini istemişti. Bu mevzuda AB Komitesi ile Almanya ortasında müzakereler yapılıyordu. Mutabakatla Almanya, sentetik yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara sahip yeni araçların satışı konusunda garanti aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir