Guterres, Zelenskiy ile tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasını görüşecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric, BM ve Türkiye’nin teşebbüsüyle Ukrayna ve Rusya ile imzalanan tahıl koridoru muahedesi hakkında açıklama yaptı. Dujarric, Guterres’in 18 Mart’ta müddeti dolacak muahedenin uzatılmasını görüşmek üzere 8 Mart’ta Ukrayna’nın başşehri Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile bir ortaya geleceğini duyurdu.

Reuters’ın haberine nazaran, BM Sözcüsü Dujarric, hususla ilgili açıklamasında, “Genel Sekreter, Ukrayna’ya geçmek üzere Polonya’ya artık vardı” bilgisini paylaştı. Dujarric, Guterres’in muahedenin devamını ‘tüm yönleriyle’ ele alacağını aktardı.

UKRAYNA, ‘MEKTUBUMUZA KARŞILIK ALAMADIK’ DEMİŞTİ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Ukrayna ziyaretinde İnsani İşlerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve tahıl koridoru muahedesi müzakerelerini yürüten BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebeca Grynspan eşlik ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Ukrayna tahılının ülke limanlarından ayrılamaması üzerine, BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda Temmuz 2022’de imzalanan tahıl koridoru mutabakatı birinci olarak Kasım 2022’de uzatılmıştı. Muahede, şayet yeni bir uzatma kararı alınmazsa 18 Mart’ta sona erecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rus yetkililer, muahedenin uzatılabilmesi için kendi tarım ihracatlarının önündeki mahzurların kaldırılması gerektiği sinyalini vermişti.

1 Mart’ta Reuters’a konuşan Ukrayna hükümetinden üst seviye bir kaynak ise Kiev idaresinin BM ve Türkiye’ye mutabakatın uzatılması talebini bir mektup ile ilettiğini, fakat ‘talebe cevap alamadığını’ ileri sürmüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 5 Mart’ta bir açıklama yaparak ‘anlaşmanın global besin fiyatlarını düşürerek başta en az gelişmiş ülkeler olmak üzere bütün dünyada hane halklarına katkı sağladığını, bu teşebbüsün kesintisiz halde uygulanması ve uzatılması için ağır gayret sarf ettiklerini’ söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir