Aralık sonuna kadar kış yok!

MERT İNAN İstanbul – Kış periyodunun nasıl geçeceği ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı son bilgilerde eylül devrine ait yağışlardaki azalma dikkatleri çekiyor. Türkiye geneli eylül ayı yağışları, olması gereken ortalama ölçünün yüzde 23 altında gerçekleşti; yağışlar geçen yılın eylül ayına kıyasla yüzde 34 azaldı.

‘La Nina’ etkisi

Küresel iklim değişiminden ötürü Türkiye’nin yarı kurak iklimin tesiri altına gireceğini belirten İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Milliyet’e şu değerlendirmelerde bulundu: “La Nina tesiri 3 yıldır devam ediyor. La Nina bilhassa Balkanlar ve Kuzeyden gelen soğuk hava dalgasının tarafını üst yanlışsız ittiğinden ocak ayına kadar başta İstanbul olmak üzere batı kesitlerde sıcaklık kıymetleri mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. La Nina tesirinin ocak ayından itibaren azalmasıyla, yağışlı ve soğuk hava dalgası kapıyı çalacak. Doğu bölümlerde aralıktan itibaren, batı da ise yeni yılla soğuklar tesirli olacak. Ocak ayından itibaren İstanbul dahil olmak üzere yurt genelinde kar yağışları görebiliriz. Sıcaklıklar mevsim normallerinin 2, 3 derece üzerinde seyrederken, kurak bir sonbahar yaşıyoruz. Mevsim kayması değil lakin mevsim mühletleri değişmiş durumda. Artık 4 mevsim değil, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen, baharların da ortadan kalktığı bir değişim kelam konusu. Global iklim değişiminden ötürü yarı kurak iklime hakikat süratle ilerliyoruz.”

Az karlı bir kış bizleri bekliyor

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, ılık bir sonbahar ve daha az karlı bir kış beklendiğini belirterek “3 yıldır La Nina’nın etkisindeyiz. Bu sene oluşan La Nina şartları ile Türkiye’deki kasım-ocak ortası devirde kar yağışının Ege bölgesinin kıyıları hariç tüm bölgelerde ortalamaların altında olması, en fazla azalmanın ise Doğu Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu bölgelerinde olması beklendiğini söyleyebilirim” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir