Bakan Koca’dan skandal görüntülere tepki: Asla müsaade etmeyiz

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

VAKA SAYILARI ARTABİLİR

Covid artık grip üzere geçiyor, korkmamız gerekmiyor fakat Avrupa’da, Almanya’da günlük hadise sayıları geçen hafta 140-150 binleri gördü . İspanya, İtalya, İngiltere’de 60-70 binleri gördü. Bizde ise şuan 3 binlerde. Hasebiyle 3-4 hafta sonra bizde de, bu kadar olmasa da, yükselişlerin olacağını iddia ediyoruz. Vatandaşlarımızın tam ahengi ile Dünyada pandemi ile en yeterli uğraş eden ülkelerden biri olduk. Bu olumlu durumumuzu sürdürmemiz lazım. Onun için başta büyüklerimiz ve riskli gruptakiler  olmak üzere aşılarımızı olalım, hiçbir telaşa mahal vermeyelim.

“KADROLARI TAMAMLAMA PLANI YAPILDI”

Etlik Kent hastanesinde takım eksikliği olduğu, bu sebeple nöbetlerin fazla olduğu savlarına dair soru üzerine Bakan Koca şu değerlendirmelerde bulundu:

Şu an Etlik Kent hastanesinde günlük 6 bin hasta bakılır hale gelindi. Yeni bir hastane olduğu için hasta sayısı arttıkça takımları tamamlama planı yapıldı. Bildiğiniz üzere şu an sekiz bine yakın tabip, açılan kamu takımlarına geçmek için müracaatta bulundu. İki hafta içerisinde atamaları yapılacak. Onkoloji hastanemiz başta olmak üzere öbür hastanelerimiz de kapanmayacak. 

“SORUŞTURMAYI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ataşehir’de skandal imgelerin geldiği hastane hakkında açıklamada bulunan Bakan Koca, “Hastane süreksiz olarak kapandı. Her şeyden evvel o imgelerin kabul edilebilir bir tarafı yok. Toplum vicdanını yaralayan görüntülerdi. Biz çabucak süratli aksiyon aldık, müfettişler görevlendirdik. Soruşturmanın erken devirde bitmesini bekliyoruz. Her bir sıhhat tesisimiz vatandaşımızın istifade ettiği nadide kuruluşlardır. Hizmete yine açılması için en süratli biçimde soruşturmayı tamamlamaya çalışıyoruz. Soruşturma bittikten sonra da esasen yapılması gereken neyse yapılmış olur. ” dedi.

“MANİDAR BULUYORUZ”

Koca, “Ama bilhassa Beyaz Reform’un başladığı, başta tabipler ve sıhhat çalışanları olmak üzere motive oldukları, hastaya hizmetin giderek olağanlaştığı bu türlü bir periyotta, adeta buzdolabından çıkarırcasına, 9 ay evvel olan bir imgenin bugün servis edilmesinin de manidar olduğunu düşünüyoruz. Hasebiyle bunu da takip ettiğimiz bilinmeli. ” diye konuştu.

“OLAYDAN İMAJLARIN YAYINLANDIĞI GÜN HABERİMİZ OLDU”

Bakan Koca, “Bakanlık, olaydan görüntünün yayınlandığı gün haberdar oldu. O görüntüye ustalıkla yerleştirilmiş “müfettişlerin rüşvet teklif ettiği” cümlesi geçiyor biliyorsunuz. Adeta “daha evvel bakanlığın müfettişlerinin geldiği” iması verilmeye çalışılıyor. Bu cümlenin ustalıkla yerleştirildiğini düşünüyoruz. Tekrar altını çiziyorum, bizim bakanlık olarak olaydan, imajların yayınlandığı gün haberimiz oldu. Bunun öncesinde olayla ilgili bize ulaşan bir bilgi olmadı. Daha evvel Bakanlıktan bir müfettişin gitmesi üzere bir durum kelam konusu değil. O devirde ilgili hastanenin kendi iç kontrol işleyişi ile ilgili bir görevlendirme olduğunu anlıyoruz. Münasebetiyle bu imanın ustalıkla yerleştirilerek, 9 ay evvel olan olayın bugün buzdolabından çıkarılırcasına servis ediliyor olmasının da, Beyaz Reform’un olduğu bir devirde, hasta-hekim bağlantısının arttığı ve olağanlaştığı bir periyotta gündeme taşınmasının da manidar olduğunu, bu açıdan da mevzuyu yakından takip ettiğimizi bir sefer daha belirtmek istiyorum.” dedi.

“HASTANE DURUMU BAKANLIĞA BİLDİRMELİYDİ”

Hastane bu süreçte sorumluları işten çıkarmış ve cürüm duyurusunda bulunmuş. Buna karşın neden kapatılması istikametinde karar alındı sorusu üzerine Bakan Koca şu açıklamalarda bulundu:

Bu olay dokuz ay evvel oluyor, lakin hastaneden bu olayla ilgili bize rastgele bir bildirim yapılmadığını demin söylemiştim. İmgeler toplumsal medyada yayınlandığında Bakanlığın husustan bilgisi oldu ve derhal harekete geçtik. Hastane olaydaki suçluları işten çıkarıyor lakin bize bildirmiyor. Olay Bakanlığa bildirilmediği için tahminen de bu bireyler diğer hastanelerde bu kabahatleri işlemeye devam edecek. Bakanlık olarak benim bununla ilgili önlem almam gerekiyor. Münasebetiyle Bakanlığa bildirim yapılmadığı için hatalı adeta gizlenmiş oluyor. Sıhhat hizmetinde bir inanç sorunu ortaya çıkmış oluyor. Soruşturmanın selameti ve bu noktadaki ihmalden ötürü biz süreksiz kapatma kararı verdik. Hastane ne yapmalıydı? Öncelikle durumu bakanlığa bildirmeliydi. Savcılığa da kabahat duyurusunda bulunup bu şahısları işten çıkarmalıydı. Halbuki olaydan dokuz ay sonra haberimiz oluyor.

Hastane ilgilileri bilgilendirdigini tabir ediyor. Lakin bu ilgililer her nasılsa Sıhhat Bakanlığı değil. İmgeleri kaydeden kişi şikayet ediliyor. Cürmü işleyenlerin  bakanlığa bildirilmesi gerekirdi. 

Şimdi isimli süreç işliyor. Soruşturmamız da devam ediyor. Neticelenince gereği yapılacak.
Hususun hem idari tarafını hem de oluşturulmak istenen algı tarafını yakından izliyoruz. 
Bizim misyonumuz halkımıza emniyetli sıhhat hizmeti sunmaktır. 

Beyaz Islahat ile oluşan vatandaşımıza hizmet ikliminin baltalanmasına, sıhhat çalışanları ile vatandaşımızın ortasına girilmesine müsaade etmeyiz. Tekrar ediyorum bu hadisenin dokuz ay sonra gündeme gelmesinin tesadüf olduğuna inanmıyorum. 
Bu mevzuyu titizlikle takip ettiğimin bilinmesini isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir