Bakan Yanık: Biz çocuklarımıza bütün güzellikleri yaşayabilecekleri bir dünya bırakmayı hedefliyoruz

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Çocuklarımızı iklim değişikliğinin sonuçlarıyla baş başa bırakmak yerine, onlara tabiatın işleyişini anlatarak tabiatla daha çok vakit geçirmelerini sağlamalıyız. Biz çocuklarımıza bütün hoşlukları yaşayabilecekleri bir dünya bırakmayı hedefliyoruz, bu sebeple onları bu farkındalık hareketinin öncüleri olarak görüyoruz” dedi. 

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Bakanlık tarafından Cumhurbaşkanlığı Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Uluslararası Çocuk Forumu Kapanış Programı’nda yaptığı konuşmada, çocukların erkenden büyümek zorunda kalmadıkları, yalnızca eğlenip öğrenebildikleri huzurlu bir dünyanın hayalini kurduklarını söyledi.

Suriye’de, Ukrayna’da ve daha birçok ülkede çocukların daha inançlı bir gelecek için yaşadıkları ülkelerini terk etmek zorunda kaldığına işaret eden Yanık, çocukların açlık ve yoksulluk sebebiyle konutlarından uzak diyarlara göç ettiğini, terör olaylarıyla ömürden koparıldığını, anneler ve babaların çocuklarından ayrıldığını anlattı. Türkiye’de de kısa mühlet evvel bu türlü bir acı olayın yaşandığını hatırlatan Yanık, İstanbul’da meydana gelen hücumda vefat eden Yusuf Meydan’ın, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Adana Vilayet Müdürlüğü bünyesinde çalıştığını lisana getirdi.

Böyle bir olayın yaşanmasından ötürü çok üzgün olduğunu tabir eden Yanık, şöyle devam etti:

“Çalışma arkadaşımız Yusuf’un ve cennet kuşu kızı Ecrin’in aziz anısını yaşatmak istiyoruz. Yusuf Meydan’ın ismini Adana Sarıçam’da yapılacak Çocuk Meskenleri Sitemize, kızı Ecrin Meydan’ın ismini de kuruluşumuz içerisinde açılacak kütüphaneye vererek, bu isimlerin bundan bu türlü birçok çocuğa yuva sağlamasını temin etmeye çalışacağız. Teröre inat isimlerini yaşatmaya çalışacağız.”

“Sizleri gördüğümüzde geleceğe dair ümitlerimiz yeşeriyor”

“Burada sizlere baktığımda, sizlerle bir ortaya geldiğimde bu kara tabloların bir daha yaşanmayacağına olan inancım tazeleniyor. Sizleri gördüğümüzde geleceğe dair ümitlerimiz yeşeriyor” diyen Yanık, daha yaşanır ve daha adil bir dünya için çocukların kendilerinden daha başarılı olacağına yürekten inandığını vurguladı.

Yanık, “Çünkü herkes için hoş bir şeyler yapmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden kalkıp Ankara’da bizimle bir ortaya geldiniz. Dünyaya iletilerinizi ilettiniz. Biz de 2000 yılından itibaren 81 vilayetimizde çocuk komitelerimizi, işte bu iletilerin yayılması ve tüm çocuklarımıza ulaşması için oluşturduk. Bu komitelerimizle 23 yıldır çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” diye konuştu.

“Çocukların müşahedelerini ve tahlil tekliflerini dikkate almak zorundayız”

Bakan Yanık, bu yıl 23’üncüsü gerçekleşen Çocuk Forumu’nun milletlerarası kimlik kazanmasının son derece gurur verici bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Hayatın her alanında çocukların varlığını güçlendirmenin, dünya çocuklarının taşıdığı mükemmel potansiyeli görmenin başka bir memnunluk verdiğini lisana getiren Yanık, “Her yıl birbirinden kıymetli global problemlere tahlil tekliflerini sunan çocuklarımızla tanıştıkça, dünyamızın geleceğinin inançta olduğuna inanıyoruz. Bu yıl da çocuklarımızın ‘İklim Değişikliği ve Çocuk Katılımı’ üzere global bir mevzuyu ele almaları ve birbirinden tesirli tahlil teklifleri sunmalarını değerli buluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Tabiatın her an beşerlerle konuştuğuna işaret eden Yanık, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kuşlardan bulutlara, çiçeklerden denizlere kadar hepsi bize bir şeyler fısıldıyor. Doğayı güzel gözlemlediğimizde, tabiatın bizi bize yansıtan bir ayna olduğuna şahit oluyoruz. Tabiatın lisanını çözdüğümüzde, bize verdiği iletisi aldığımızda, tabiata ve kendimize ziyan vermeden yaşayabilmenin yolunu da bulabiliriz. Çocuklar bu bildirisi en doğal haliyle alıyorlar. Bu bahiste çocukların müşahedelerini ve tahlil tekliflerini dikkate almak zorundayız. Kendimiz, ailemiz ve ülkemiz ismine benimsediğimiz tüm sorumlulukların yanına tabiatın ve başka canlıların varlığına derin bir saygıyı da eklemeliyiz. Çocuklarımızı iklim değişikliğinin sonuçlarıyla baş başa bırakmak yerine, onlara tabiatın işleyişini anlatarak tabiatla daha çok vakit geçirmelerini sağlamalıyız. Biz çocuklarımıza bütün hoşlukları yaşayabilecekleri bir dünya bırakmayı hedefliyoruz, bu sebeple onları bu farkındalık hareketinin öncüleri olarak görüyoruz.”

“Güçlü jenerasyonlar yetiştirmek üzere çeşitli çalışmalar yürütüyoruz”

Bakan Yanık, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının çocukların üstün faydası unsuru doğrultusunda, güçlü jenerasyonlar yetiştirmek üzere çeşitli çalışmalar yürüttüğünü tabir etti.

Genel yaklaşımın, kültürel ve manevi kıymetlerle beslenen çocukların toplum hayatına sağlıklı ve memnun bir halde katılmalarını sağlamak olduğunu belirten Yanık, şunları kaydetti:

“Çocuk Hakları Mukavelesinin 12. unsuru de çocukların kendilerini ilgilendiren mevzulara iştirakiyle ilgilidir. Bu husus, çocukların kendi görüşleriyle yetişkinlerin görüşlerinin nasıl dikkate alındığını, diyalog süreçlerinin alınan kararları nasıl etkilediğini öğrenmeleri açısından son derece değerli bir husustur. Tıpkı vakitte çocuklar ve yetişkinler ortasında irtibat kurma ve bilgi paylaşma süreçlerini de vurgular. Biz Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak, 81 vilayetimizde çocuk komitelerimizle bunu gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın kendilerini uygun söz edecek biçimde, etraflarında yaşananlara hassas, haklar ve sorumluluklar noktasında şuurlu olarak yetişmeleri için onlara tüm imkanları sunmaya çalışıyoruz. Bu imkanları sunarken önümüzde her vakit gençlere ve çocuklara inanan bir anlayışın güçlü dayanağını görüyoruz.”

Bakan Yanık, Memleketler arası Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi’nin ilgili tüm kurumlara gönderilmesiyle mevzuya ait farkındalığın artacağına inandığını söyledi. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir