Rusya’dan, Almanya’ya “diplomat” misillemesi

Almanya’nın ülkede faaliyet gösteren Rus istihbarat servisi çalışanlarına sınırlama getirmesinin akabinde Rusya’dan Almanya’ya misilleme geldi. Rusya, ülkede çalışan Alman diplomat sayısının değerli ölçüde azaltacağını açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya’nın açıklamasına reaksiyon olarak “Haziran ayından itibaren Rusya tarafından belirlenen bu hudut, Rusya Federasyonu’ndaki varlığımızın her alanında büyük aksaklıklar getirecektir. Bu karar ışığında Almanya, Rusya’da diplomatik varlığını sürdürürken kültür elçilerinin de minimum seviyede bu ülkede varlığını sürdürmesi önemlidir” denildi.

Açıklamada ayrıyeten Alman hükümetinin misilleme olarak tıpkı tarafta karar alabileceği belirtilerek “Almanya’daki Rus varlığına karşı Alman hükümeti de Almanya’daki Rus çalışanların sayısındaki üst sonda bir istikrar gözetecektir” tabirleri kullanıldı.

Geçtiğimiz nisan ayında Almanya, ülkede çalışan yaklaşık 30 Rus diplomatı işiyle bağdaşmayan faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle hudut dışı edilmeleri istikametinde karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir