Bebelere Umre

Diyanet, okulların orta tatilinde 0-24 ay bebekler dahil öğrenci, öğretmen ve velileri umreye götürmek için kredi kartına 3 taksitle tıp düzenliyor. 0-2 yaş bebekler 8 bin 430 lira, 3-6 yaş umre fiyatı 16 bin 368 liradan başlıyor. 25 öğrenci bulan öğretmene parasız…

 

İlk ve orta dereceli okulların 14-18 Kasım’da gireceği birinci devir orta tatili için Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Öğrenci, öğretmen ve velilere özel umre tipine iştiraki artırmak için 81 vilayet valisi, vilayet ulusal eğitim müdürü, ilçe ulusal eğitim müdürleri, okul müdürleri Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca resmi yazıyla uyarıldı.

OKULLAR SEFERBER

Diyanet İşleri Lider Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun imzasıyla MEB’e gönderilen resmi yazıda, “Bebek ve çocuk ücretleri” ismi altındaki kısımda, 0-2 yaş (0-24 ay) için umre fiyatı 8 bin 430 lira, 3-5 yaş (25-60 ay) için 16 bin 368 lira, öğretmenler için 22 bin 617 lira olarak açıklandı. Umre yolcularına Kuran-ı Kerim, seccade, tavaf ve say duaları ile tespih promosyon verileceği de duyuruldu.

“2022-2023 Yılı Öğrenci, Öğretmen ve Veli Umre Turları” başlıklı 81 ile gönderilen resmi yazıda, umre tüm ayrıntılarıyla anlatıldı. Valilerin, kaymakamlıkların, okul müdürlerinin Diyanet’in umre tipini duyurması istendi. Önümüzdeki hafta başlayacak olan orta tatildeki umre tipini Diyanet’in; 0-2 yaş kümesini ‘bebek’ ve 3-6 yaş kümesini ‘çocuk’ olarak tanımladığı görüldü.


 

5 YILDIZLI OTELDE

Mekke’de 8 gün ve Medine’de 3 gün olmak üzere toplam 11 günlük umrede Bosporus ve Darül Hady otellerinde kalınacağı bildirildi. Orta tatil umresini kaçıranlar için ocak ayındaki yarıyıl tatilinde fiyatların artacağı uyarısı yapılarak, program açıklandı. Öğrenciler için 2023’te fiyatlar 4700 Riyal’e (23 bin 312 TL),  öğretmen ve veliler içn 5175 Riyal’e (25 bin 668 TL) çıkıyor.

Ücret cep yakıyor

Ücretler Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak ödenecek. 0-2 yaş 1700 SAR (8 bin 430 TL) ve 3-5 yaş (25-60 ay) 3300 SAR (16 bin 368 TL), 6-11 yaş için ise 3600 SAR (17 bin 856 TL) oldu. 2 kişilik odada konaklama öğrenciler için 4100 SAR (20 bin 336 TL) ve veliler için 4500 SAR (22 bin 320 TL) yapıldı. Öğretmen fiyatları 22 bin 617 lira olarak belirlendi. Üniversite öğrencilerinin ise tüm fiyatlara ek olarak 400 Suudi Arabistan Riyali (1984 TL) daha ödemesi gerekiyor.

Umre beleş

Diyanet’in umre cinsinde 25 kişilik küme oluşturan süreksiz öğretici (Kurs hocaları), kurum dışından öğretmenler oluşturdukları kümenin başında sorumlu yapılacak. 25 kişiyi bulanlar, bu yolla fiyatsız umre yapabilecek.

Seccade hediye

Diyanet umre yolcularına verilecek hizmetleri; Mekke-Medine otel, yiyecek içecek, Cidde-Mekke ortası ulaşım, uçak bileti, vize alımı diye sıraladı. Umre yolcularına verilecek eserler ise “Kur’an-ı Kerim, Umre Yolcusu Rehberi, Kutsal İklimde Dua, Tavaf ve Sa’y duaları, Seyahat el çantası, seccade, tespih, sırt çantası, maske” diye açıkladı.

Kredi kartına taksitle!

Diyanet, “Umreye gitmek isteyenler ilan edilen umre tipine ilişkin banka kodu ile Hac ve Umre Muhasebe Koordinatörlüğü’nce mutabakatlı bankalara açtırılan, umre kurumsal tahsilat hesabına fiyatı peşin yahut taksit kontratı yapılan bankalara, yüzde 40 peşin, kalanı 3 taksit olarak yatıracaklar” diye resmi yazı yayınladı. 8 bankayla mutabakat yapıldı.

Uzman Pedagog/Akademisyen Soner Koşan:

“PSİKOLOJİK PROBLEMLERE YOL AÇABİLİR”

“Çocuk gelişimi kuramcısı Jean Piaget, insanın dünyayı algılamasını 4 evreye ayırır. 0-2 yaş; görme, duyma üzere fiziksel-motorsal aksiyon devri. 2-7 yaş; objeleri, renkleri ayırır, kavrayamaz. 7-11 yaş; somut süreç periyodu. Mantık yürütse de, soyut düşünemez. 12-15 yaş ve üstü; soyut süreç yani tasvirler, mecazi manalar ve hayal kurma devri başlar. Din ritüelleri, etik anlayışlar, tasvirler ve hayal kurmak bütünsel bir yapı olarak düşünülürse, 12 yaş altı bir çocuk, din ritüelleri algılamakta çok zorlanır ve hakikat algılaması olanaksızdır. 0-7 yaş ortasında korku, endişe, sempati üzere hisler yüklenerek, çocuklar koşullandırılsa da, orta ve uzun vadede ruhsal problemler yaşayabilir.”

Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer:

“Anayasa’ya aykırı”

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın vazifeleri 1739 sayılı kanunla belirlendi. Bakanlık, maddedeki maksadı dışına çıkıp Diyanet, dini vakıf/derneklere bağlı bir alt kurum üzere hareket edemez. Eşit, bilimsel, kamusal, laik eğitim-öğretim hizmeti götürmekle sorumlu olan MEB, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün yurttaşlarının bakanlığı olmak zorundadır. Resmi yazıyla umreye götürmek için okullardan çocuk toplamasını istemek, MEB’in misyon tarifi içinde yoktur. Anayasa’ya alışılmamıştır.”

İlahiyatçı Müellif Cemil Kılıç:

“Bebeklerle dini pahalar apaçık istismar ediliyor”

“İnsan ne diyeceğini bilemiyor. ‘Bu kadar da olmaz’ demek bile yetmiyor. Dinen yükümlülük çağına ermemiş olan çocuklar hatta bebekler üzerinden, dini pahalar apaçık istismar edilerek, ticari aldatma faaliyeti yapılıyor. Diyanet’in varacağı son nokta neresi? 4-6 yaş çocuklarla başladılar. Artık 0-2 yaşa indiler. Diyanet, bir sonraki etapta embriyolarla ilgili dini çalışma yapacak mı? Merakla bekliyoruz. Umreci bebelere dağıtacakları seccadelerin yanına bebek bezi, mama da koysunlar. Bu yapılan, din ismine dine zulmetmektir. Hz. Muhammed bir hadisinde, ‘Dinde çoka gitmeyin’ diye buyuruyor. Bu çokun da aşırısı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir