Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın test sürüşü yapıldı

Test sürüşü sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İmamoğlu, yaklaşık 9-10 ay sonra Samandıra’dan bir kişinin, 40-45 dakikada Üsküdar’a gelebileceğini söyledi.

Bugün gerçek bir test sürüşü yaptıklarını aktaran İmamoğlu, “2024’ün ocak-şubat aylarında halkımızla buluşturacağımız bir işten bahsediyoruz. Bu, iş yapma biçimidir. Bizim anlattığımız tam da budur.” dedi.

Bunun, bir parti projesi olmadığını, milletin projesi olduğunu söz eden İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu, milletin projesi, devletin projesidir. Devlette devamlılık temeldir fakat biz, dileriz ve isteriz ki, yarınlarda biz bir işi başlatıp, devredeceğimiz vakit, eksiksiz devretmeyi biliriz. Eksiksiz devredip, bir sonraki gelenin de onu devam ettirmesini dileriz. Devamlılık temeldir.”

Bir projeyi başlatmanın maharet olmadığını, işi yapmanın, bitirmenin ve hizmete açmanın maharet olduğunu lisana getiren İmamoğlu, “Bu husustaki maharetimiz devam ediyor. Ben, grup arkadaşlarıma, art planda gözükmeyen herkese, işçilere, yüklenicimize yürekten teşekkür ediyorum. Umut ediyoruz ki milletimize güzel, çok yararlı bir işi tamamlamış olacağız.” sözlerini kullandı.

Gururlu bir test sürüşü yaptıklarına değinen İmamoğlu, “Hep birlikte 2024’ün ocak, şubat eksenindeki bir takvimde, trenimize bineceğiz, Samandıra’da ineceğiz. Sultanbeyli’ye olan kısmının da test sürüşünü yapacağız. İnşallah yıl bitmeden de o kalan kısmı bitireceğiz” dedi.

“HEDEFİMİZ 24 MARTA KADAR 5 İSTASYONU İŞLETMEYE ALMAK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ise metro sınırının birinci etabı için Deutsche Bank’tan 110 milyon avro, eurobond tahviliyle de 60 milyon avro finansman sağladıklarını söyledi.

İkinci etap için de kredi aldıklarını ve kullandıklarını belirten Alpkökin, “Üçüncü etap kredisi olarak da Türkiye’de belediyelerde hiç yapılmayan bir finansal enstrümanı burada kullanacağız, Asya Yatırım Bankası. Çin’den geliyor. Onlar garantör olacaklar. Avrupalı bankalar da bize en düşük faizle 125 milyon avro üzere bir kredi verecek.” diye konuştu.

Hedeflerinin, 2024 yılının mart ayına kadar, 5 istasyonu işletmeye almak olduğunu, bunun için ağır çalıştıklarını aktaran Alpkökin, şöyle devam etti:

“Meclis Mahallesi-Sarıgazi istasyonları ortasında birinci trenimizin hareketini üç gün evvel yaptık. Hiçbir sorunumuz yok. Bundan sonra, 3 istasyondaki ve çizgi üzerindeki çalışmalarımız da eş vakitli devam ediyor. Birebir vakitte da süratlice 7-7,5 ay sürecek bir sinyalizasyon sürecini de daha kısa vakitlere çekip bu çizgimizdeki 5 istasyonu 2024’ün başında açmaya çalışıyoruz. Birebir tarihte bizim Sultanbeyli için tekrar bu türlü bir tren hareketi yapma gayemiz var. 2024’ün sonunda da testleri tamamlayıp Sultanbeyli’ye kadar metro sınırını açmış olacağız”

“DEPREME HAZIRLIĞIN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN MANİLERİ KALDIRACAĞIZ”

İmamoğlu, test sürüşünün akabinde Sultanbeyli’de halk buluşmasına katıldı.

İstanbul’da başlattıkları sarsıntı seferberliğini, seçimden sonra ülke genelinde başlatacaklarını söz eden İmamoğlu, sarsıntıya hazırlığın önündeki bütün pürüzleri kaldıracaklarını söyledi.

Vatandaşa hizmet etmek üzere gelmiş hizmetkarlar olduklarını lisana getiren İmamoğlu, toplumsal yardımları tam 5 katına çıkardıklarını anlattı.

Göreve geldiklerinden bu yana, parti ayrımı gözetmeksizin her ilçeye eşit ve adil hizmet götürmek için ihtimamlı çalıştıklarını belirten İmamoğlu, “Bu kentin çocuklarının, gençlerinin eğitimine yardım ettik. Gençlerimize çok özel fırsatlar hazırladık bilhassa gençlerin eğitimine, üniversiteye hazırlıktan tutun burs vermeye kadar…” dedi.

İmamoğlu, 14 Mayıs seçimlerinde Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na takviye istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir