Çinli eski istihbaratçıya ‘rüşvet’ten idam cezası

Çin Devlet Güvenliği Bakanlığı’nın eski Disiplin Komitesi Lideri Liu Yanping, üst seviye emniyet, istihbarat ve yargı yetkililerine yönelik soruşturma kapsamında Mart 2022’de gözaltına alınmış, Komünist Parti Disiplin İnceleme Komitesi’nin yürüttüğü soruşturmanın akabinde Ekim 2022’de partiden ihraç edilmişti.

Cilin eyaletindeki Çangçun Orta Halk Mahkemesi, Liu’nun, 2001-2022 yıllarında Kamu Güvenliği Bakan Yardımcılığı ve Devlet Güvenliği Bakanlığı Disiplin Komitesi Başkanlığı üzere üst seviye vazifeleri yürüttüğü periyotta, “Konumunu başka bireylere ekonomik çıkar sağlamak, iş düzenlemeleri yapmak ve davalarını yasadışı halletmek için kullandığına” hükmetti.

Suç işlemezse ömür uzunluğu mahpusa çevrilecek

Bu faaliyetleri karşılığında 234 milyon yuan (34,5 milyon dolar) rüşvet almakla suçlanan 67 yaşındaki Liu, iki yıl ertelemeyle idam cezasına mahkum edildi. Eski bürokratın cezası, iki yıl müddetince yeni kabahat işlememesi halinde ömür uzunluğu mahpusa çevrilecek.

Soruşturma kapsamında Liu’nun, “güvenlik kurumlarında çete ve hizip oluşturmakla” suçlanan eski Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Sun Licun ile cürüm iştiraki içinde olduğu tez edilmişti.

Sun ve tıpkı soruşturmada gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Fu Cınghua ile eski Jiangsu eyaleti Siyasi ve Yasal İşler Kurulu Sekreteri Vang Likı‘ya da tıpkı mahkeme tarafından iki yıl ertelemeyle idam cezası verilmişti.

Rüşvet avında eski yöneticilere mahpus cezası

Sun liderliğinde hizip oluşturarak cürüm iştiraki yapmakla suçlanan üç eski emniyet müdürü de evvelki gün Hıbey eyaletinin farklı kentlerinde görülen davalarda “rüşvet” ve “görevini berbata kullanma”dan mahpus cezaları almıştı.

Sun liderliğinde hizibin kesimi olmakla suçlanan üç eski emniyet müdürü de Hıbey eyaletinin farklı kentlerinde görülen davalarda rüşvet ve vazifesini berbata kullanma hatalarından mahpusla cezalandırılmıştı.

Eski Şanghay Emniyet Müdürü Gong Daoan ömür uzunluğu, eski Çongçing Emniyet Müdürü Dıng Huilin 15 yıl ve eski Şaanşi Emniyet Müdürü Liu Şinyun, 14 yıl mahpusa mahkum edilmişti.

Fotoğraf: Weibo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir