Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan esnaflara müjde üstüne müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Son Kabine Toplantı’mızdan bugüne her vakit olduğu üzere milletimize hizmet dolu haftalar geçirdik. Etlik Kent Hastanesi’ni hizmete açtık. Bir kere daha ülkemize güzel olmasını diliyorum.

Her sabah dükkanını Bismillah diye açan esnaf ve sanatkarlarımızın yanların olmayı sürdüreceğiz. Esnaflarımıza yönelik yeni müjdelerimizi açıklayacağım.

Türkiye iktisat programıyla dünyanın önünde gitmektedir. 1 Ekim’de milletvekillerimizle bir ortaya geldik. 

BAŞÖRTÜSÜ TEKLİFİ

CHP Genel Lideri tarafından lisana getirilen başörtü konusunda tarihi bir davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yaralarından olan başörtüsüyle eğitim ve çalışma konusundaki sıkıntıları çözmüştük. CHP Genel Lideri tarafından yine gündeme getirilmesiyle yasakçı zihniyeti gördük. Biz de anayasal garanti teklifinde bulunduk. CHP Genel Lideri’nin imzasıyla açılan dava nedeniyle iptal edilen bir düzenleme vardı. Bu düzenleme temelinde aile konusunu da kapsayan bir düzenleme yapmaları için talimat verdik. Husus Meclis’e geldiğinde kimin ne tavır göstereceğini göreceğiz. 

ALEVİ-BEKTAŞİ VATANDAŞLAR İÇİN ALINAN KARARLAR

Cuma günü İstanbul’da şah kulu Sultan Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi, Bektaşi vatandaşlarımız için adımlar attık. 7 Cemevi ile kelam verdiğimiz hizmetleri de tamamlamış olduk. Ülkemizi Türkiye Yüzyılına hazırlarken bu topraklarda yapılmamış hiçbir eser bırakmamakta kararlıyız. Alevi, Bektaşi vatandaşlarımızın tüm beklentilerini tespit ettik ve çabucak çözülebilecek olanları çözdük. Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurma kararı aldık. 

Cumartesi günü Balıkesir’de vatandaşlarımızla buluştuk, kente indiğimiz andan Kuvayi Ulusala Meydanı’na kadar attığımız her adımda bizi muhabbetle bağrına basan vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Toplam yatırım bedeli 11 milyar liraya yaklaşan projelerin güzel olmasını diliyorum. 

Pazar günü Galataport’u ziyaret eden vatandaşlarımızla hasbihal etmeye fırsat buldum. Sonra TÜGVA gençliğiyle buluştum ve olağanüstü geçti. 

Ülke ve milletçe sistemsiz göç akımından hayat pahalılığına kadar bir dizi meşakkatlerle uğraş ediyoruz. 

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı kara kara düşündüren güç krizine biz hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı iktisat programımız sayesinde insanımızın işini, aşını garanti altına aldık. Bugün Ağustos ayı işsizlik sayıları açıklandı ve tek haneli sayılara geriledi. Böylelikle en yüksek istihdam sayısına ulaşmış olduk. Hükümetlerimiz periyodunun enflasyon ortalaması yüzde 13’ken enflasyonla uğraşımızı sürdürürken, refah kaybını telafi edecek adımları da birer birer atıyoruz. 

TOKİ KAMPANYASI

Bugünkü Kabine Toplantımızda yeni değerlendirmeler yaptık. Birinci başlığımız bir müddet evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin konut, 200 bin arsa kazandırma hedefi taşıyan kampanyamızdaki son gelişmelerle ilgilidir. 

Sosyal konut projeleri en çok değer verdiğimiz bir bahis. Son devirdeki emlak fiyatlarındaki istikrarsız yükselişler bizi öteki bir atılıma yöneltti. 7,2 milyon müracaat yapıldı, bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu tüm kaideleri yerine getirerek süreci tamamladı. Bu sayılar daha da artacaktır. Bu kampanyamıza gösterilen ağır ilgi bizi daha da cesaretlendirdi. 250 bin olan konut sayısını 500 bine tamamlayacağımızı söylemiştik. Birinci etabı 2 yıl içinde teslim edeceğiz. Arsa sayısını da 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Yerle ilgili hazırlıkları tamamladık, nerede olacaklarını hazırladık. 

Kuradaki ikisi birden çıkarsa yalnızca birini tercih edebilir. Emelimiz milletimizin olanı milletimize vermek. Arsa fiyatlarının piyasa bedelinin çok altında sunmakla kalmayıp bir an evvel de meskenlerini yapabilmelerine dayanak vereceğiz. Bu projeye müşterek parselleri de dahil ediyoruz. Hak sahipleri çoğunluğu sağladığında TOKİ’ye başvurarak bu parsellerde konut yapılmasını isteyebilecek. Konut gayeli yerlerin müracaatları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Arsa tapularını Aralık ayından itibaren alabilecekler, 2 yıl içinde tamamı bitecek. 10 yıla varan vadelerle satılacak. 

Her TOKİ projesi üzere bu kampanyada özel kesimin konut yatırımlarını hareketlendirecektir. 

ESNAFLARA MÜJDE

Esnaf ve sanatlarımıza yeni bir kredi fırsatı veriyoruz.

“Esnafımız için Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz.”

“Kredi üst limitlerini 500 bin liraya, iş yeri edindirme kredilerini de 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz”

“Genç girişimcilerimizin 0 faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken yaş hududunu da 30’dan 35’e çıkartıyoruz.”

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir