İranlı komutan: Protestolarda 300’den fazla kişi hayatını kaybetti

İran İhtilal Muhafızları Ordusu komutanlarından Buyruk Ali Hacızade, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” için ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra vefatı üzerine başlayan şovlarda şu ana kadar güvenlik güçlerinin de ortalarında olduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İran’dan yayın yapan Öğrenci Haber Ağına (SNN) nazaran, başşehir Tahran’daki Şehid Recayi Üniversitesinde konuşan İhtilal Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Kumandanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, ülkede yaklaşık iki buçuk aydır devam eden protestolara değindi.

Gösterilerin rejim karşıtlarınca organize edildiğini lakin şovlara katılan herkesin suçlanmaması gerektiğini söyleyen Hacızade, “Ayaklanmalara aldananlar karşı devrimci değil, bizim çocuklarımız ve halkımızın bir modülüdür.” dedi.

Ülkedeki gençlerin “düşmanı tanımadığını” tabir eden Hacızade, üniversitelerde bu bahiste dersler verilmesi gerektiğini söyledi.

İranlı kumandan konuşmasında şovlarda hayatını kaybedenlerin sayısına ait yetkili ağızdan birinci açıklamayı yaparak, “Düşmanı tanıtamadığımız için bu iki ayda 300’den fazla insan öldürüldü yahut şehit oldu.” tabirlerini kullandı.

Mahsa Amini protestoları

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de hayatını yitirmesi, ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyordu. Ülke medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 60’dan fazla güvenlik vazifelisi hayatını yitirdi.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), 22 Kasım’da yayımladığı raporda, Emini’nin mevti sonrasında başlayan sokak şovlarında emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 416 protestocunun öldüğünü bildirmişti.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir