Deprem Suriye’nin kuzeyini yıktı: En az bin 356 ölü binlerce yaralı

Türkiye’yi vuran, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7’lik sarsıntı güneydeki komşu ülkelerde de hissedildi. Türkiye’den sonra yaşanan felaketten en çok etkilenen alanlar, Suriye’nin kuzeyindeki rejim ve muhaliflerin denetimindeki bölgeler oldu. İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Rakka vilayetlerinde onlarca bina yerle bir olurken, en az bin 356 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 419’dan fazla kişi yaralandı. Enkaz altında yüzlerce kişi olduğu ve kapasitesi esasen hudutlu olan bölgedeki hastanelerin yaralılarla dolduğu belirtildi. Bölgedeki yardım kuruluşları milletlerarası yardım davetinde bulundu. Bölgede dondurucu soğuklar tesirli oluyor.

REJİM BÖLGELERİNDE 656 CAN KAYBI

Deprem rejim denetimindeki Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka kentlerinde tesirli olurken, büyük yıkımlar meydana geldi. Esed rejiminin haber ajansı SANA’nın haberine nazaran, zelzelede Halep, Hama ve Lazkiye’de toplam 656 kişi hayatını kaybetti, 1419 kişi yaralandı.

İDLİB VE AFRİN’DE FECÎ YIKIM

Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki bölgelerde de onlarca bina yıkıldı yahut hasar gördü. Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) ve Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) edinilen bilgiye nazaran, muhaliflerin denetiminde olan Suriye’nin kuzeyindeki farklı yerleşim yerlerinde en az 700 sivil hayatını kaybetti, 2 binden fazla sivil yaralandı. Buna nazaran, İdlib’de 108, Afrin ile Halep’in kuzey ve batı kırsalında ise yüzlerce sivil ömrünü yitirdi.

HASTANELER DOLDU

    Şam idaresi, zelzeleye yönelik faaliyetleri görüşmek üzere kabineyi acil koduyla topladı. Suriye Sıhhat Bakanlığı, kayıpların birçoklarının Lazkiye, Halep, Hama ve Tartus vilayetlerinde yaşandığını açıkladı. Sıhhat Bakanı Yardımcısı Dr. Ahmet Damiriah, tüm vilayetlerde hastanelerin ve sıhhat kuruluşlarının hazır hale getirildiğini ve müdahale gruplarının, yaralıları hastanelere kabul etmek üzere alarma geçirildiğini söyledi. Suriye Amerikan Tıp Derneği hastanelerin dolduğunu, hastaların koridorlarda kabul edildiğini kaydetti.

ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Beyaz Baretliler ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Suriye’de sarsıntı bölgeleri için memleketler arası topluma acil yardım davetinde bulundu. Suriye Sivil Savunması Lideri Raid Salih, Suriye’nin kuzeyinde tüm gruplarıyla arama kurtarma çalışmaları yürüttüklerini belirterek “Uluslararası takviye ve yardım talep ediyoruz. Gruplarımızın dayanağa muhtaçlığı var ve hastanelere yönelik finansman yetersiz” dedi. Çok büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını söz eden Salih, “Mazot biterse makinelerimiz duracak. Gereksinimleri karşılamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu. SMDK da yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde sarsıntının vurduğu bölgeleri “afet bölgesi” ilan etti.

Mısır’da sarsıntı 30 saniye sürdü

Deprem Mısır’ın başşehri Kahire ve etrafındaki vilayetlerde de hissedildi. Sallantı yaklaşık 30 saniye sürerken, halk ortasında büyük kaygı yarattı. Hükümet can ve mal kaybıyla ile ilgili açıklama yapmazken, binaların önemli hasar aldığı gözlemlendi. Halk geceyi sokaklarda geçirdi.

Lübnan’da halk sokakta sabahladı

Lübnan’ın başşehri Beyrut başta olmak üzere, ülkenin tümünde hissedilen sarsıntı nedeniyle meskenlerinden çıkan çok sayıda kişi geceyi otomobillerinde geçirdi. Lübnan Sıhhat Bakanlığı, ölen ya da yaralanan olmadığını kaydetti. Mahallî kaynaklar artçı sarsıntıları tüm gece hissettiklerini kaydederken, birtakım mesken ve iş yerlerinde ufak çaplı hasar olduğu gözlemlendi.

Bağdat’ta huzursuz bekleyiş

    Irak’ın başşehri Bağdat ve Diyala’da da hissedilen sarsıntı sebebiyle beşerler can güvenliği telaşıyla konutlarından çıktı. Zelzele sonrası artçılar da ülke genelinde hissedilirken, halk geceyi sokakta geçirdi. Zelzele nedeniyle can ve mal kaybı yaşanmadı.

İtalya’dan tsunami uyarısı

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler de şiddetli sarsıntıları hissetti. KKTC ile Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde halk, zelzele sonrası can güvenliği telaşıyla sokaklara çıktı. İtalya’da sarsıntı sonrası tsunami alarmı verildi. Kıyı kesitlerinden uzak durma daveti yapan Roma idaresi, birkaç saat sonra uyarıyı geri çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir