İş dünyası güneşe ısındı

Kamudan özel şirketlere, mahallî idarelere kadar birçok kuruluş, art geriye GES yatırımı yaparak bu amacı doğruluyor.

DEVLER SIRADA

Son aylarda çok sayıda kesimden şirketin GES projeleri için başvurması dikkat çekti. Firmaların öncelikli tercihleri Van, Şanlıurfa, Manisa, Uşak, Afyon, Ankara Şereflikoçhisar, Balıkesir Bigadiç, Afyon, Konya, Karaman, Adana üzere kentler oldu. Abdullah Tivnikli’nin şirketi Eksim Enerji’nin Şanlıurfa, Kilis’te çok sayıda projesi olduğu görülürken nisan ayında ÇED süreci başlayan, sonuçlanan, halkın iştiraki toplantısı evresine geçen devler ortasında Tosyalı, Limak, İçtaş, Kuvvetli Elektrik, Turkcell, Yayla Besin, Çilek Mobilya üzere şirketler yer aldı.

Türkiye’nin Haziran 2022 sonu prestijiyle güneş gücüne dayalı elektrik konseyi gücü 8 bin 479 megavata ulaştı.

İşte GES’te güç tasarrufuna taşıyan üç değerli yatırım…

1) ERDEMİR VAN’A 1.9 MİLYARLIK 6 GÜNEŞ SANTRALI KURACAK

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR), Van’ın Başkale ve Erciş ilçelerinde altı güneş santralı kurması için ÇED süreci başladı.

Erdemir, Türkiye’nin güneşli gün sayısı ve güneş gücü verimliliği en yüksek kentlerinden olan Van’da yapacağı altı santral için üç farklı ÇED evrakı hazırladı. Projelerden birincisi Başkale Erek köyüne kurulacak olan Erdemir-1 GES oldu.

12 Nisan’da ÇED süreci başlayan yatırım için, 15 hektarlık bir şahıs yeri kiralanarak, yılda 18 milyon 700 bin kwh elektrik üretmek üzere Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ ile kontrat imzalandı.

210 milyon 176 bin TL’lik yatırım kapsamında 23 bin 452 adet panel kullanılacak. Başkale Tepebaşı Mahallesi’ne yapılacak dört santral için tekrar şahıs toprağı kiralandı. Toplam 147 bin 550 adet panel kullanılacağı ve 1 milyar 322 milyon TL’lik yatırım yapılacağı bilgisi evrakta yer aldı.

Van Erciş Çatakdibi köyüne kurulacak ERDEMİR-6 GES projesi içinse ÇED süreci 5 Nisan’da başladı. Erdemir, Van’da kuracağı altı güneş santralı için yaklaşık 1.9 milyar TL yatırım yapacak.

2) İŞ BANKASI’NDAN GES YATIRIMLARINA DESTEK

Türkiye İş Bankası, sürdürülebilir kalkınma için yeşil iktisada verdiği dayanaklara bir yenisini ekledi. Banka, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan (SKA)biri olan “Erişilebilir ve Pak Enerji” gayesi ve sorumlu bankacılık prensipleri mucibince yenilenebilir güç, güç verimliliği ve kaynak verimliliği projeleriyle sıfır karbon iktisadına geçiş için finansman sağlıyor. ’ler isbank.com.tr üzerinden ulaşılan bir panelle pozisyon, fatura ve tesis bilgilerini girerek çatı, cephe ve arazi tipi lisanssız GES yatırımları için fiyatsız ön fizibilite raporu çıkarabilecekler.

Raporda, KOBİ’lerin GES yatırımı yapmaları halinde elektrik faturalarından elde edecekleri tasarruf fiyatı ve yatırımların ne kadar vakitte amorti edilebileceği de hesaplanıacak. İş Bankası’nın, KOBİ’lerin elektrik masraflarını azaltmak için yapacakları öz tüketim hedefli çatı, cephe ve arazi tipi GES yatırımlarının finansmanına yönelik sunduğu İş’te Güneş Kredisi için de tekrar panel üzerinden talep alınıyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Fazilet, “Bankalar ve finansal kuruluşlar, bilhassa KOBİ seviyesindeki işletmelerin yeşil dönüşümlerini destekleme, onların bu süreçte gereksinim duyacakları finansmanı sağlama noktasında katkı sunabilirler. Yeşil ekonomiyi destekliyoruz” dedi.

3) SELÇUKLU BELEDİYESİ GES İLE 20 BİN 203 AĞACI KURTARDI

Konya Selçuklu Belediyesi hizmet binası çatısı ve Kelebekler Vadisi’nde yaptığı GES çalışmalarıyla 1 milyon 726 bin 684 kW elektrik üretti.

Bu sayede yüzde 18 güç tasarrufu sağlandı. Üretilen elektriğin yanında 1067 ton karbon salınımı engellenirken, bu oran 20 bin 203 ağacın tabiatta kalmasına denk geliyor.

Belediye hizmet binasında kurulan 120 kWe’lik GES sistemi ile elektriğin 423 bin 320 kWh’lik kısmı güneş gücünden üretilerek binanın gereksinimi olan elektriğin yüzde 15’i buradan karşılandı. Kelebekler Vadisi’nde kurulan 360 kWe sistemli GES panelleri sayesinde ise Tropikal Kelebek Bahçesi’nin elektrik muhtaçlığının 1 milyon 303 bin 364 kWh’lik olan yüzde 75’lik kısmı karşılanmış oldu.

Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, mevzuyla ilgili açıklamasında “Belediyemizin bütün tesislerinin elektrik gücü gereksinimini yenilenebilir güç kaynaklarından güneş gücü sistemiyle üretmeyi hedefliyoruz. Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir