Erdoğan: Arabuluculuk çalışmalarımız devam ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki Herson’dan çekilme kararını olumlu bulduğunu belirterek “Arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katılmak üzere Özbekistan’a giden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, havalimanında basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, geçen yıl şubat ayından beri süren Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili şunları söyledi:

RUSYA’NIN KARARI OLUMLU

“Arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Buna bir tarih vermek, ne vakit bu iş biter… Bunu söylemek akıl kârı değil. Lakin Herson’la ilgili olarak Rusya’nın aldığı karar olumlu bir karar. Temennim odur ki tahminen G20’ye Rusya’dan bir iştirak olursa görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde telefon diplomasisini Rusya ile sürdürmeye devam edeceğiz. Temennimiz arabuluculukta başarılı olmak.”

“ERMENİ DİASPORASI ALEYHTE ÇALIŞIYOR”

Erdoğan, Türkiye-Ermenistan ortasındaki olağanlaşma süreciyle ilgili olarak ise şu açıklamada bulundu:

“Ermenistan’la en son biz Prag’da görüşmeler yaptık. Kendilerine de çok açık net şunları söyledik. Siz Azerbaycan’la şayet ilgileri olumlu istikamette yürütürseniz, Türkiye olarak bizim de Ermenistan’la bağlantılarımız olumlu tarafta ilerleyecektir. Bunu çok açık biçimde kendilerine tabir ettik. Şimdi bu etaba gelinemedi. Daima diasporalar Fransa ve ABD’de aleyhte çalışıyorlar. Bu aleyhte çalışmalar süreci olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz çalışmaları olumlu istikamete döndürecek olan Ermenistan idaresidir. Bunu başarırlarsa bizim de bakışımız olumlu tarafta değişir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir