Filipinler’de sel ve heyelanda ölü sayısı yükseliyor

Filipinler’de şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 132’e yükseldi.

Ulusal Afet ve Risk Azaltma ve İdare Merkezinden yapılan açıklamada, Nalgae tropik fırtınasından yaklaşık 2,5 milyon kişinin etkilendiği ve 866 bin kişinin meskenlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Açıklamada, en az 132 kişinin hayatını yitirdiği afetlerde, 100’den fazla kişinin yaralandığı, 33 kişinin ise hala kayıp olduğu belirtildi.

Gıda paketi dağıtılacak

Filipinler Devlet Lideri Ferdinand Marcos Jr, heyelan yaşanan bölgedeki dağlarda ağaç bulunmadığını ve felaketin bu yüzden meydana geldiğini tabir ederek, afetten etkilenen bölgelerdeki bireylere süratlice yardım paketi dağıtılacağını aktardı.

Yıl sonuna kadar muhtemel tropikal fırtınaya karşı yetkililerin tedbir almasını isteyen Marcos, “Hâlâ ağaçlar kesiliyor, bunu tekraren duyuyoruz, sonra bu toprak kaymaları yaşanıyor.” tabirlerini kullandı.

Kötü hava şartları nedeniyle Manila’daki Ninoy Aquino Memleketler arası Havalimanı’nda (NAIA) 100’den fazla uçuş iptal edilmişti.

Her yıl ortalama 20 fırtına ve tayfunun gerçekleştiği Filipinler’de, 2013’teki Haiyan Tayfunu nedeniyle 6 binden fazla kişi ömrünü yitirmiş ve büyük yıkım yaşanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir