Fransa’da hükümetten grev kırma tehdidi: ‘Zorla çalıştırma’ devreye sokulabilir

Fransa’da kamu harcamalarından sorumlu Bakan Gabriel Attal, paklık çalışanlarının grevi nedeniyle başşehir Paris’te yığılan çöplerin güvenlik ve sıhhat için sorun teşkil ettiğini söyledi. Fransız BFMTV kanalının haberine nazaran, Attal, paklık emekçilerinin aksiyonuna değinerek, greve hürmet duyduğunu lakin bu nedenle başşehir Paris’te yığılan çöplerin ‘güvenlik’ ve ‘sağlık’ sorunu teşkil ettiğini savundu.

6 AY MAHPUS YAHUT 10 BİN EURO PARA CEZASI

Attal, buna karşı önlemler alınması gerektiğini ve ‘zorla işe dönme’ prosedürünün devreye sokulabileceğini vurguladı. Kelam konusu prosedür kapsamında, ‘kamu hizmetinin devamlılığını yahut toplumun gereksinimlerini önemli formda baltalayan grev durumunda’ çalışanlar işe dönmeye zorlanabiliyor. Buna karşı çıkan personellere ise 6 aya kadar mahpus ve 10 bin euro ceza uygulanabiliyor.

KÖPRÜ TRAFİĞE KAPATILDI

Öte yandan Lille kentinde tartışmalı emeklilik ıslahatı tersi grev başlatan göstericiler, köprüyü trafiğe kapattı. Fransız basınındaki haberlere nazaran, sabah TSİ 08.00’de kalabalık küme, kentin ana girişindeki Tournai Köprüsü’nü trafiğe kapattı. Emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören ıslahatı protesto eden göstericilerin hareketi nedeniyle sabahtan bu yana ulaşımda aksama yaşanıyor. AA’nın aktardığına nazaran, kümenin öteki köprülere yanlışsız yürüyüşe geçtiği belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Macron’un seçim vaatleri ortasında yer alan emeklilik ıslahatının hayata geçirileceğini açıklamıştı. Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını tabir eden Borne, 2027’de emekli aylığının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme koşulu getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı ıslahata karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok defa grev ve protesto düzenlendi. Islahatın, “emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngören” en tartışmalı unsurunu 9 Mart’ta onaylayan Senato, 12 Mart’ta ıslahatın öteki unsurlarını kabul etmişti. Bundan sonra Karma Kurula gidecek ıslahat, bir daha Senatoda oylamaya sunulacak, akabinde sonuncu oylama için Ulusal Meclise gönderilecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir