Gözler FED kararında! Dolar ve altın nasıl etkilenecek?

FED üyelerinin son devir iletileri ve piyasa fiyatlaması bankanın siyaset faizinde 25 baz puan artış yapabileceğini gösteriyor. Mevzuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Dinamik Yatırım Menkul Bedeller İdare Heyeti Lideri Ayşin Fazilet, “Fed’in 25 baz puan faiz artışıyla %4,50’den %4,75 düzeyine yükselmesi bekleniyor” dedi.

‘Risk iştahı açılacak’

Erdem, 25 baz puandan fazla bir artış olduğu takdirde piyasa hareketlerinin sertleşebileceğini söz etti: “25 baz puan faiz artışı, piyasalarda yaklaşık 1 aydan beri fiyatlanıyor ve gerçekleşirse piyasalarda bir kar realizasyonu oluşabileceğini, 25 baz puandan fazla bir artışın olması durumunda ise piyasa hareketlerinin sertleşebileceğini düşünüyoruz. En optimist senaryomuzda ise faiz artışı gerçekleşmemesi yahut faiz indirimlerinin gelmesi; bu durumda ise piyasadaki risk iştahının açılacağını düşünüyoruz.”

‘Değerlendirme yapılacak’

Erdem, FED’in bu yılın ortasına gerçek finansal bilgilerdeki bozulmalara ait bir kıymetlendirme yapabileceğini lisana getirerek şu varsayımda bulundu:

“Fed, aslında faiz artırım patikasındaki iletisini hiç değiştirmedi. Bu ileti ise pek açık, enflasyon yüzde 2 maksadına varana kadar resesyon bile oluşsa faiz artırımına devam edilmeli. Biz bu iletiden anca finansal normların bozulmasıyla vazgeçilebileceği görüşündeyiz. Faiz artış döngüsüne yüzde 5,50 – yüzde 5,75 aralığında bir orta vereceğini ve faiz artırım döngüsüne devam edip etmeme konusunda daha net bir adım atacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir