Çekya: Ukrayna’ya daha fazla yardım edecek gücümüz kalmadı

Çekya Devlet Lideri Petr Pavel, Ukrayna’ya Rusya’ya karşı savaşında yardım etmek için ülkesinin elinden gelen her şeyi yaptığını söz etti. Artık yardım edecek imkanları kalmadığını işaret eden Pavel, mühimmat üretmek için iş gücünün yetersiz olduğunu belirtti.

Çekya’da bu ay yemin ederek vazifesine başlayan Devlet Lideri Petr Pavel, Alman Suddeutsche Zeitung mecmuasına röportaj verdi. Devlet Lideri Pavel, Çekya’nın Ukrayna’ya yardım etmek için elinden gelen her şeyi yaptığını söz etti.

Ülkesindeki işgücü zahmeti nedeniyle daha fazla mühimmat üretme kapasitelerinin sonlu olduğunu vurgulayan Pavel,

“Sadece kendi stoklarımızdan (mühimmat) teslim etmekle kalmadık, tıpkı vakitte yurt dışından da materyal satın aldık”

tabirlerini kullandı.
Pavel, Çekya’nın Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu kimi hava savunma sistemlerini ve mühimmatı hala üretme kapasitesine sahip olduğunu, lakin ülkesindeki iş gücünün yetersiz olduğunu vurguladı. Pavel,

“Avrupa’nın en düşük işsizlik oranlarından birine sahibiz. Personel bulmak sıkıntı. Lakin Ukrayna’dan emekçi getirmek üzere fırsatlar var”

dedi.

Çekya Savunma Bakanlığı’na nazaran Prag idaresi Kiev’e 2.3 milyar euro kıymetinde silah sağladı. Ülke, güvenlik münasebetleri nedeniyle tedarik edilen silah cinslerini ise açıklamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir