‘Haydi sıkıyorsa referanduma gidelim’

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na başörtüsü daveti yaparak “Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, parlamentoda bu iş çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin” dedi.

Malatya’da Battalgazi Devlet Hastanesi, Hekimhan Tünelleri, Kuru Kayısı Lisanslı Depo ve Borsası ile üretimi tamamlanan öteki projelerin toplu açılış merasiminde konuşan Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

KADİM MEDENİYETLERİN YUVASI: Malatya insanlığın kadim medeniyetlerinin yuvası. Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren büyük destanı yazdığımız kentlerden biridir Malatya. Tarihe ismini seçkin insanların kenti, himmetli zatların diyarı diye yazdırmış Malatya bugün de bütün parıltısı ile yoluna devam ediyor. Siz bizi yola çıktığımızdan bugüne hiç yalnız koymadınız. Malatya’ya 20 yılda 33 milyar liralık yatırım yaptık. Tüm bu yatırımların Malatya’mıza güzel olmasını diliyorum.

DİYARBAKIRLI EĞLENİYOR: Türkiye’yi 20 yılda asırlık demokrasi ve kalkınma reformlarıyla buluştururken tek bir hayalimiz vardı. Vesayetle kavgamızı da darbe teşebbüslerine direnişimizi de yedi düvele karşı verdiğimiz çabayı de daima birebir gayeyle yürüttük. Güvenlik tasalarının önünü terörle çabayı, sonlarımız ötesine direkt kaynağına indirerek kestik. Evvelden terör meselelerde bir numaraydı… Artık ben yarın Diyarbakır’dayım. Diyarbakır’da akşam 8, 9, 10 dışarı çıkılmazdı. Ancak artık akşam saat 12, 1, herkes restoranlarda kafeteryalarda yemeğini yiyor, sabaha kadar oralarda eğleniyor. Nereden nereye… Problem bu.

TÜRKİYE YÜZYILI: Asıl büyük imtihanımız yeni başlıyor. Dünyamız siyasi, ekonomik ve toplumsal kaosların pençesinde sarsıldığı bir periyottan geçiyor. Biz ise Türkiye Yüzyılı projeksiyonuyla 2053 vizyonumuzu konuşuyoruz. Ayın 28’inde inşallah Ankara Kapalı Spor Salonu’nda Türkiye Yüzyılı’nı tüm dünya ile paylaşacağız.

MASKELERİ ARALANDI: Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Lideri, kabuk bağlamış başörtüsü tartışmasını tekrar açtı. Bu tartışma vesilesiyle milletimizin sahip olduğu tüm haklar üzere eğitimdeki ve kamudaki başörtüsü özgürlüğünü de hazmedemeyenlerin yüzlerindeki uydurma maskenin aralandığını gördük… Şu anda devletin tüm kurumlarında başı açığı da var başı örtülüsü de var. Bütün bunlarla bir arada okullarımızda bu türlü bir meşakkat var mı? Başörtülüsü de başı açığı da kardeş kardeş üniversitelerimizde, ortaöğretimde, her yerde okuyabiliyor. Bu barışın, bu özgürlüğün, bu kardeşliğin simgesidir. İşte biz bunu başardık.

MECLİSE GÖNDERECEĞİZ: Bay Kemal, senin bu türlü bir kaygının yok. Bunun için kızlarımızın ve hanım kardeşlerimizin gönüllerini büsbütün rahatlatmak için başörtüsü özgürlüğünü gel dedim Anayasa teminatı altına alalım. Bakalım gelebilecek mi? Göreceğiz. Biz artık hazırlıkları yaptık. Bu Anayasa değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. Gelir yahut gelmez. Gaye tüm milletimiz bunu görsün, bunu tanısın, yandaşlarını da tanısın, altılı masayı da tanısın… Hayati bir öbür mevzu olan sapkın akımların dayatmalarına karşı ailelerin korunmasını da ekleyerek bir Anayasa Değişikliği Teklifi’nin hazırlığına başladık. Bakalım husus Meclis’e geldiğinde kim nasıl bir hal içine girecek. Meclis’e sunacağımızı teklif kâfi çoğunluk sağlanarak kabul edilirse Türkiye için değerli bir kazanım olacaktır. Aksi tarafta bir durum ortaya çıkarsa ülkemizi yeni, sivil, özgürlükçü, bilhassa bu türlü bir Anayasaya kavuşturma uğraşımızı inşallah seçimden sonra da sürdüreceğiz. Hatta şunu da yapabiliriz, birinci kez bugün Malatya’da açıklıyorum. Haydi sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Parlamentoda bu iş çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin. Türkiye Yüzyılı artık bu çeşit tartışmaların aşıldığı yeni bir devranın ismi olacaktır.

SANKİ TELEVİZYONA ÇIK DEMİŞİM: Seçimlerin yaklaştığı bir periyotta baktık bunlar kendi başlarına aday çıkaramayacak bari biz önlerini açalım dedik. Karşımızdaki en büyük muhalefet partisinin başındaki bireye 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için hodri meydan dedik. Biz bu zata seçimde karşımıza çık dedik. O ne anlamış biliyor musunuz? Güya ben ona televizyona çık demişim. Geceleri toplumsal medya görüntüsü yayınlaya yayınlaya galiba siyaseti de ekrandaki imajdan sanmaya başladı. Malatya’dan bu zata tekrar sesleniyorum: Ya aday olup karşımıza çık ya da adayın kimse söyle onu bilelim.

‘Ferhat olduk, dağları deldik’

Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına ve 85 milyon vatandaşımızın her birine ulaşan eser ve hizmetlerimizi bu azim ve heyecan ile hayata geçirdik… Yola çıkarken ne demiştik? Ülkemizi 4 temel üzerinde yükselteceğiz. Neydi o? Sıhhat, eğitim, adalet, emniyet. Yetmez dedik. Ulaşım, tarım, diplomasi, bütün bunlarla bir arada dünyada Türkiye’nin bir numara olması için adımların atılması. Attık mı o adımları, attık. Ulaşımda vazifeye geldik maalesef Türkiye’deki yol uzunluğu 6 bin 100 kilometreydi. Ancak artık bu 28 bin kilometreyi aştı. Dağları deldik dağları. Ferhat’la Sevecen sıkıntısı var ya, biz Ferhat olduk, Şirin’e dağları delerek yolları açtık.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir