Türk moda endüstrisi ihracat için harekete geçti

İzmir (İGFA) – Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 23-25 Ocak 2024 tarihlerinde Almanya’da gerçekleşecek Munich Fabric Start the Source Fuarı’na 10 firmayla ulusal iştirak tertibi gerçekleştiriyor.

ALMANYA’NIN KONFEKSİYON İTHALATI YÜZDE 11,5 DÜŞTÜ

Türkiye İhracatçılar Meclisi Dallar Kurulu Üyesi ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, Türkiye’nin konfeksiyon ihracatındaki düşüşle, Almanya’nın konfeksiyon eserleri ithalatındaki düşüşün birbiriyle uyumlu olduğuna dikkati çekti. Sertbaş, “Almanya 2022 yılında 52 milyar dolarlık hazırgiyim eserleri ithal etmişken, 2023 yılındaki ithalatı yüzde 11,5’lik daralmayla 46 milyar dolara indi. Bizim amacımız daralmaya karşın Almanya pazarındaki pozisyonumuzu korumak, Munich Fabric Start the Source Fuarı’nda bu emelle 3 gün boyunca 2025 yılı ilkbahar-yaz koleksiyonlarımızı perakende zincirlerinin satın almacılarının beğenisine sunacağız” diye konuştu.

Türk hazırgiyim dalının 2023 yılındaki tüm olumsuz şartlara karşın 19 milyar 253 milyon dolarlık ihracat performansıyla en çok ihracat yapan üçüncü bölüm olduğu bilgisini paylaşan Sertbaş, dünya ekonomisindeki resesyonun geçmesi, savaşların sona ermesi, Türkiye’de yüksek enflasyonun denetim altına alınması ve döviz kurlarının üzerindeki baskının kalkması halinde 2024 yılının ikinci yarısından umutlu olduklarını kelamlarına ekledi.

UĞUZ: “4 FUAR, 1 ALIM HEYETİ PLANLIYORUZ”

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi ve Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Lideri Tala Uğuz, EHKİB’in ihracatındaki erimeyi durdurmak ve tekrar artışa geçirmek için 2024 yılında Almanya ve Fransa’da 4 fuara ulusal iştirak tertibi yapacaklarını, İtalyan alıcılarla Türk ihracatçılarını da İzmir’de Alım Heyeti Tertibinde bir ortaya getireceklerini lisana getirdi.

Türk moda sanayisi olarak 2023 yılında Almanya’ya 3 milyar dolarlık ihracat yaptıkları bilgisini veren Uğuz, “Almanya’ya EHKİB’ten yaptığımız ihracat ise 300 milyon dolar oldu. Almanya hem Türkiye genelinde hem de Ege Bölgesi’nde en büyük ihraç pazarımız. Almanya’nın konfeksiyon eserleri ithalatında üçüncü büyük tedarikçiyiz. Ekonomiler güçlendiğinde talep oluştuğunda ithalatçıların tercihi olabilmek için Almanya’da fuarda yerimizi alacağız” biçiminde konuştu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, pazarlama faaliyetlerine şubat ayında Fransa’da düzenlenecek olan PV Paris Fuarı’yla devam edecek. EHKİB, PV Paris Fuarı’nda 26 firma ile Türkiye Ulusal İştirak Tertibini gerçekleştirecek.

Munich Fabric Start the Source Fuarı’na; “BETA KONF.TEKS. İHR.İTH.SAN.VE TİC. LTD. ŞTİ., DE TASARIM A. Ş., EVOTEKS DOKUMA KONF.SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., EKOLTEKS DOKUMA KONF. SAN.T.C.A.Ş., İYA DOKUMA SAN. VE TIC. LTD. ŞTİ., KREATEKS DOKUMACILIK A.Ş., MD DOKUMA KONF.TUR.SAN. VE TİC.A. Ş., MEBA GİYSİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., SEYFELİ DIŞ TIC. LTD. STI., TAYRA DOKUMACILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.” firmaları katılarak 2025 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını tanıtacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir