İcralık araçlar 2. eli etkilemez!

İSTANBUL (İGFA) – Yakın vakitte basında yer alan “icralık ikinci el araçların ihalesi” konusunun, pazara olabilecek tesirlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Birçok konunun meçhul olduğunu aktaran Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 700 bin adetlik araç sayısının temelsiz olduğuna dikkat çekti.

İkinci el araç fiyatlarının son 2 ayda düşüş trendinde olduğunu ve son haftalarda stabil seyrettiğiniifade eden Karakaş, ihale araçları ile ilgili öngörü ve değerlendirmelerini paylaştı.

Karakaş “Uzun yıllardan bu yana bu çeşit ihaleler tertipli olarak yapılıyor. Lakin bu ihalelere katılmış olanlar çok uygun bilirler ki araçlara önden ekspertiz yaptırma bahtınız olmadığı üzere araçların kapısını, kaputunu açma bahtınız dahi yok. Kilometresini dahi bilmiyorsunuz. Tabiri caizse kapalı kutu; satın alacağınız aracın motor, mekanik durumu hakkında bilgi alamıyorsunuz. En kıymetlisi makul bir finansman modeli de sunulmuyor.Sadece nakdi gücü olan satın alabiliyor ve makul bir teminatın ödenmesi gerekiyor.Araçta bir sorun çıktığı durumdaiade talihiniz da bulunmuyor” dedi.

İHALEYE ÇIKACAK ARAÇ SAYISI ORTALAMA 25 BİN ADET

Diğer yandan otoparklarda bekleyen hacizli araçların değerli bir kısmının yıllardır beklediğini ve çoğunluğunun 15 yaş üzerinde olduğunu aktaran Karakaş “Oranladığımızda 5 yaşına kadar olan araç sayısının yüzde 5’i geçmeyeceğini düşünüyoruz. Bu araçlar kullanılabilir durumda olacaktır, lakin kaza geçmişi hakkında bir bilgi yok. Alacağınız araç geçmişte ağır bir kazaya karışmış mı, hava yastığı açmış mı, şasisinde süreç var mı? Bu bilgiler paylaşılmıyor. Vadeli satış, iade, ayrıntılı ekspertizgibi imkanlar sunulmayacağı için bu araçların ikinci el araç fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaratmayacağını öngörüyoruz. Çünkü ihaleye çıkacak araç sayısı azamî 25 bin adet olur veyaklaşık 1 milyon aracın satışta olduğu bir pazarda, en az 6 aylık tamirat sürecini de göz önünde bulundurduğumuzda piyasaya tesirinin çok zayıf olacağını anlayabiliriz. Fiyatlardaki düşüşü sağlayacak yegane öge her vakit söylediğimiz üzere enflasyon, kur ve faiz üçgenidir ve tekrar her vakit söylediğimiz üzere tüketiciler nezdinde fiyatlar bugün değerli izlenimi verse de enflasyonist ortamda yarın için ucuz kalacaktır. Stokçuluk ve fahiş fiyat sorunları ise Ticaret Bakanlığımızın aldığı kararlarla büyük oranda geride kalmıştır.Tüketiciler ve biz bölüm paydaşları bu durumu memnuniyetle karşılıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KİMLİK GİZLEYEREK İLAN AÇMA DEVRİ BİTTİ

Öte yandan 1 Kasım 2023 tarihi prestijiyle yeni bir periyoda girildiğini de hatırlatan Karakaş, “Bakanlığın aldığı kararla birlikte artık ilan platformlarında düzmece yahut manipülatif, piyasa fazlası ilanlar ortadan kalkıyor. Bu kararla birlikte bölümdeki istikrar artacak, vergi ödemeden kar elde etmeye çalışanlar kesimden menedilecektir. Lakin cezaların düşük kaldığını, daha caydırıcı olacak sayılara yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir