İngiltere’den Rus komutanlara ve İran’a yeni yaptırım kararı

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İran’ın Rusya’ya yüzlerce insansız hava aracı göndererek Rusya’nın en büyük askeri destekçilerinden biri haline geldiğini gösteren ABD’nin açıklamalarına atıfta bulunuldu ve İran imali insansız hava araçlarının sivillere yönelik taarruzlarda merkezi rol oynadığı bildirildi.

Açıklamada, Ukrayna’ya yönelik akınları gerçekleştirmek için kullanılan insansız hava araçlarının üretimi ve/veya tedarikinde yer alan İranlı iş adamlarına ve bir askeri yetkiliye yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

Öte yandan, İngiltere’nin yeni yaptırımlarının, Ukrayna sivil altyapısına yapılan atakların akabinde Rus ordusundaki 12 kumandanı gaye aldığı belirtildi. Açıklamada, yaptırım uygulanacak isimlerin İngiltere’deki varlıklarının dondurulacağı ve bu bireylere yönelik seyahat yasağı getirileceği vurgulandı.

Açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly’nin de değerlendirmelerine yer verilerek, şunlar kaydedildi:

“Rus güçlerinin Ukrayna’daki kentlere ve temiz sivillere yönelik hesaplı taarruzları yanıtsız kalmayacak. İran rejimi, kendi halkından gelen güçlü değişim davetleri karşısında giderek daha fazla yalnızlaşıyor ve hayatta kalmak için umutsuz bir gayretle (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’le kirli mutabakatlar yapıyor.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir