İngiltere’den yapay zeka için yüklü miktarda katkı fonu

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya nazaran, yapay zeka alanındaki çalışmaları hızlandırmak için başlangıç fonu o100 milyon sterlin olarak belirlendi.

Bu kapsamda kurulacak özel misyon komitesi, ülke çapında inançlı ve muteber yapay zeka kullanımını geliştirecek ve İngiltere’nin bu teknolojide global olarak rekabetçi olmasını sağlamak üzere vazife yapacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yapay zeka alanındaki çalışmaları hızlandırmak için 100 milyon sterlin başlangıç fonu oluşturulduğunu ve bu alandaki yatırımlarla İngiltere’nin 2030’a kadar bilim ve teknoloji harika gücü olma maksadına katkı sağlanacağını kaydetti.

Yapay zekanın; ekonomiyi büyütmek, daha güzel fiyatlı iş imkanları yaratmak, sıhhat ve güvenlik alanlarındaki ilerlemelerle daha âlâ bir gelecek yaratmak için fırsatlar sunduğunu lisana getiren Sunak,

“Yeni uzman komitemiz aracılığıyla gelişen teknolojilere yatırım yaparak yapay zekayı daha yenilikçi bir İngiltere iktisadının modülü haline getirebiliriz.”

ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir