İsrail’de darbe endişesi

İsrail’de Binyamin Netanyahu liderliğindeki ülke tarihinin en ırkçı hükümeti tarafından hayata geçirilmek istenen tartışmalı “yargı reformu” düzenlemesi önümüzdeki hafta en son oylamaya sunulacak. Bu oylama öncesi başta Tel-Aviv olmak üzere birçok kentte düzenlemeye karşı düzenlenen protestolarda iştirakçi sayısı her geçen gün artıyor. Cumartesi günü 680 bin kişi Netanyahu hükümetini protesto etti. Öte yandan İsrail kurumları bilhassa güvenlik bürokrasisi içinde artan bir rahatsızlığın da olduğu kaydediliyor. Axios internet sitesinin haberine nazaran Başbakan Binyamin Netanyahu’nun liderlik ettiği Likud Partisi’nin önde gelen isimlerinden ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ordu içindeki yedek ve muvazzaf askerlerde yasaya ait büyük rahatsızlık olduğunu canlı yayında belirtmesi ve “Şimdi kendi sesimle alenen söylüyorum; yasama sürecini durdurmalıyız” çıkışını yapması, İsrail’de “bir darbe tasası mi yaşanıyor” sorusuna sebep oldu. Netanyahu, açıklamadan saatler sonra Gallant’ı misyondan aldı. İsrail hükümeti basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Gallant’ın yerine kimin atandığı yahut öbür ayrıntı paylaşılmadı.

Yoav Gallant.

GÜVENLİK KURUMLARINDAN UYARI

Axios’a konuşan bir İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi, Gallant’ın daha evvel benzeri uyarıyı kapalı kapılar arkasında Netanyahu’ya yaptığı belirtti. Gallant’ın geçen Perşembe günü Netanyahu’nun talebiyle bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Yalnızca Gallant’ın değil, İsrail ordusu komuta kademesinin ve iç istihbarat teşkilatı Shin Betin de İsrail Başbakanına “yargı reformu”nun ulusal güvenlik konusunda oluşturduğu tehdit konusunda ikazda bulunduğu haberde söz edildi.

Binyamin Netanyahu.

ASKERİ ALANDAN SESLER DUYUYORUM

Gallant’ın, Netanyahu’nun gelişmelerin ciddiyetini anlamaması sonrasında kamuoyuna açıklama yapma gereksinimi hissettiği kaydediliyor. Gallant’ın evvelki gün yayınlanan konuşmasında, “(Askeri) Alandan sesler duyuyorum ve endişeleniyorum. İsrail toplumunda yaşanan olaylar ordunun ve savunma teşkilatının dışında cereyan etmiyor. Öfke, hayal kırıklığı ve dehşet hisleri daha evvel hiç görmediğimiz boyutlara ulaştı. Bu tabloyu Başbakan Netanyahu’ya sundum. (Yargı düzenlemesi) Süreci şu anda durdurmalı ve oturup konuşmalıyız” ihtarında bulunması dikkatlerden kaçmadı.Alarm niteliğindeki konuşmasında, “Ordu içindeki üst seviye subaylar ve askerlerle yaptığım görüşmeler, beni, İsrail’in ‘yakın ve açık bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğu’ konusunda ikna etti” tabirlerini kullanan Gallant, “bunun yaşanmasına müsaade vermeyeceğiz” çıkışını yaptı. Gallant, yargı ıslahatı tasarısının 25 Nisan tarihine kadar askıya alınmasını talep etmişti.

LİKUD İÇİNDE GALLANT’A DESTEK

Savunma Bakanı Gallant’ın davetine, Likud içinden de takviye geldi. Likud milletvekilleri Yuli Edelstein ve David Bitan, Gallant’a katılarak, yasa tasarısının durdurulması ve diyalog davetinde bulundu. İsrail Meclisi’nde Dışişleri ve Savunma Komitesi’nin Lideri olan Edelstein, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gallant’a teşekkür ederek, “Halkın çoğunluğu yargı sisteminde bir değişiklik gerektiğini anlıyor ve bunu istiyor lakin bu, geniş bir fikir birliğine varmak için sabır, diyalog ve kapsamlı bir telaffuzla yapılmalıdır” sözlerini kullandı.

680 BİN KİŞİ SOKAKTA

Öte yandan Tel-Aviv’de 200 bin kişinin, şovlara katıldığı belirtilirken, şovların organizatörleri, öbür kentlerle birlikte sayının 680 bin civarında olduğunu kaydetti. Bu İsrail’de her 15 bireyden 1’inin protestolara katıldığı manasına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir