İstanbul’da kimyasal atık baraja karıştı: Bakanlık inceleme başlattı

Akgün, yaptığı açıklamada, Arnavutköy’deki Sazlıbosna Barajının Hacımaşlı Mahallesi hudutları içindeki alana kimyasal husus döküldüğü ihbarı üzerine İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğüne bağlı Etraf Kontrol gruplarının bölgeye gönderildiğini söyledi.

Ekiplerce alanda inceleme yapıldığını ve numuneler alındığını belirten Akgün, “Yapılan birinci inceleme sonucunda kelam konusu alana dökülen atıkların, ısıl süreçten kaynaklanan taban külü, cüruf ve kazan tozu atıkları olduğu değerlendirilmiş ve atığın muhteviyatının tayin edilmesi hedefiyle gerekli numuneler alınmıştır.” bilgisini paylaştı.

Söz konusu atıkları dökenlerin tespiti hedefiyle başlatılan soruşturma kapsamında bölgedeki MOBESE kayıtları ve uydu imgelerinin incelenmesine yönelik sürecin devam ettiğini bildiren Akgün, şöyle devam etti:

“Söz konusu atıkları, etrafa ziyan verecek halde ve mevzuatta belirtilen yordam ve temellere alışılmamış olarak bertaraf ettiği tespit edilecek bireylere, tahlil sonuçlarıyla belirlenecek atığın muhteviyatına nazaran idari para cezası uygulanacak. Ayrıyeten Türk Ceza Kanunu’nun ‘çevreyi taammüden kirletmek’ başlıklı 181. unsuru kapsamında isimli süreç başlatılması için hata duyurusunda bulunulacaktır. Alandaki atıkların kaldırılarak Bakanlık tarafından lisans verilmiş bertaraf tesislerine gönderilmesi sağlanacaktır. Ceza ölçüsü tahlil sonuçlarına nazaran 2 milyon 458 bin lira ile 36 milyon 600 bin lira ortasında olabilir.”

Çevre Kontrolü Daire Lideri Akgün, 2022’de 67 binin üzerinde etraf kontrolü ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek kontrol sayısına ulaşıldığını belirterek, çevreyi kirleten 5 bin 705 işletme ve 380 deniz aracına 725 milyon lira ceza uyguladığını, 375 işletmenin de faaliyetten men edildiğini kaydetti.

Bu ortada, alanda inceleme yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı İSKİ grupları de Sazlıbosna Barajı’ndan su örneği aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir