Engelli Bakım Merkezinde Darp İddiası: 22 Sanık Yargılanıyor

Eskişehir’de baba Ömer Serdaroğlu, zihinsel engelli oğlunun, 2018 yılında kaldığı özel engelli bakım merkezinde darbedildiği ve hastaneye 12 gün sonra sevk edildiği teziyle savcılığa başvurdu. Kamera kayıtlarının incelendiği soruşturma kapsamında ortalarında bakıcı, sıhhat çalışanı ve kurum müdürünün de bulunduğu 22 kuşkulu hakkında 1 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Ömer Serdaroğlu, rahatsızlıkları hasebiyle bakımını sürdüremediği yüzde 78 zihinsel engelli oğlu Selim Serdaroğlu’nu, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunan özel bir zihinsel engelli bakım merkezine yerleştirdi.

Baba Serdaroğlu, yaklaşık 8 ay bakım merkezinde kalan oğlunun yüzde 78 olan pürüz durumunun yüzde 90’a yükseldiğini, bedeninde morluklar olmasına ve kalça kırığına karşın hastaneye sevkinin 12 gün sonra yapıldığını öne sürerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulundu. Baba Serdaroğlu, daima ziyaret ettikleri oğlunun bakım merkezinde darp edilerek makûs muamele gördüğünü tez etti.

Başlatılan soruşturma kapsamında bakım merkezinin güvenlik kameraları incelemeye alındı. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2020 yılında hazırlanan iddianamede, 26 Nisan 2018 tarihli güvenlik kamerası kayıtlarında Selim Serdaroğlu’nun tek başına yardım almaksızın yürüyebildiği lakin yatak odasına girdikten yaklaşık 1 saat sonra yürümekte zorlandığı ve çalışanın farklı saatlerde Serdaroğlu’nu kollarından ile bacaklarından tutup taşıyarak odasına götürüldüğünün tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Bilirkişi raporunda engelli bakım merkezi çalışanının yanı sıra kurum müdürü ve sahibinin de kusurlu bulunduğu belirtildi.

Raporda, odada tek başına bulunduğu esnada düşerek, kolay tıbbi müdahaleyle giderilebilecek mahiyette olmayan, bedendeki kemik kırığının hayat işlevi ağır (4) derecede etkileyecek nitelikte, duyu ve organlarından birinin fonksiyonunun daima zayıflayacak biçimde yaralandığına dikkat çekildi.

Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde kalça ameliyatının akabinde tedavi gören Selim Serdaroğlu, 2020 yılı kasım ayında hayatını kaybetti.

Eskişehir 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne ortalarında bakıcı, sıhhat işçisi ve kurum müdürünün de bulunduğu 22 kuşkulu hakkında dava açıldı. İddianamede odada yalnızken düşerek kalçasını kırdığı belirtilen Selim Serdaroğlu için sanıklar Aysun Y., Ayşe G., Bedia K., Damla K., Emin D., Esma U., Fatmagül U., Fikriye O., Gizem Ç., Hamide B., Havva Ç., İrem Ç., Merve Ç., Özge E., Rabia K., Seferihan Y., Selahattin Serhat D., Soner G., Tuğçe Y., Ummahan Cansu E., Yağmur T. ve Yusuf G. hakkında ‘taksirle yaralanmaya neden olma’ cürmünden 3 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası istendi. Savcılık ayrıyeten sanıklara verilecek cezada 2 defa yarı oranında artırım talep etti.

Baba Ömer Serdaroğlu, savcılıkta verdiği tabirinde, “12 Nisan 2018’de Seyitgazi İlçe Emniyet Amirliği’nden arayan polis, Selim’in düşerek yaralandığı bilgisini vermesi üzerine tabir verdim fakat o tarihte şikayetçi olmadım. Öteki oğlum Kerim beni telefonla arayarak, Selim’in tekerlekli sandalyede oturur vaziyette ve yürüyemediğini söyledi. Bunun üzerine kurum müdürünü aradım, durumunu Selim’in durumunu sorduğumda rastgele bir sıhhat sorunu olmadığını yanıtını aldım. Oğlumun sevk edildiği hastaneye gittim Ameliyat olduğunu öğrendim ve tabip kalça kırığının 15-20 gün öncesine ilişkin olduğunu söyledi. Bu kırıkların darp sonucunda olup olamayacağı hakkında görüş veremeyeceğini söyledi. Tüm bu sebeplerle oğlunun düşmesinde kusur ve ihmali olan ya da oğlumu darbeden şahıs yahut kurumdan şikayetçiyim” dedi.

Serdaroğlu ailesinin avukatlığını yapan Özgecan Sırma, yargılamanın 2 yıldır sürdüğünü ve davanın karar basamağına geldiğini söyledi.

Eskişehir’de yargılamanın çok önemli ve düzgün bir halde sürdüğünü söz eden Av. Sırma, “Bizim evrakımızın aslında 2018’den bu yana devam ve bu kadar uzamasının sebeplerinden biri de onlarca sanık var. Biz çok önemli bir ihmal, kasıt görüyoruz. Biz en çok şunu merak ediyoruz. Ya ailesi olmasaydı yahut ailesi ziyaret edecek imkanı bulup da tekerlekli sandalyede görmeseydi. Örtbas olup gidecekti. Bu türlü tahminen bilmediğimiz onlarca yahut çok daha fazla kişi var. Bilemiyoruz zira, aileler her vakit yanlarında olamıyor. Bakımları epeyce sıkıntı. Önemli de masraflar, paralar ödeniyor. Biz son derece ısrarlı bir biçimde cezalandırma talep ediyoruz ve takip ediyoruz. Ailenin yaşadığı acı hiçbir formda dinmeyecek. Kıymetli olan öteki ailelerin canı yanmasını ve süreç hakikat takip edilsin. Bu manada Eskişehir’de yargılama çok önemli ve düzgün bir halde işliyor. Biz kararı bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Eskişehir 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada 22 sanık tutuksuz yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir