İşte il il hava durumu: İstanbul’da kar fırtınası başlıyor

Türkiye’de beklenen kar yağışının bugünden itibaren başlaması bekleniyor. Meteoroloji, 25 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ikaz verirken, İstanbul’da şiddetli rüzgar ve ağır kar yağışı bekleniyor. Kar yağışıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ tehlikesi, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

4 gün sürecek

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, rüzgarla birlikte tesirini artıracak yağışın dört gün boyunca süreceğini söyledi. İstanbul Valiliği karla gayrette 11 bin 130 işçinin vazife yapacağını duyurdu. THY’den de “238 sefer iptal edildi, sayının artması muhtemel” açıklaması geldi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Şehrimiz yarın sabah başlayıp Perşembe gününe kadar sürecek Sibirya kökenli soğuk havanın tesirine girecek, kar yağışı ve fırtına görülecek. İBB olarak sorumluluk alanımızdaki yollarda 9.649 işçi ve 2.275 araç ve iş makinası ile vazife yapacağız” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Kar küreme ve tuzlama araçlarımız sorumluluk alanımızdaki 4 bin 23 km’lik yol güzergahında 598 müdahale noktasında hazır bulunmakta. Kent merkezindeki yaya yollarında tuzlama çalışması yapmak üzere 377 noktada da tuz stoku yapmış durumdayız.

Evsiz vatandaşlarımızı konuk etmeye başladık, şu ana kadar 722 vatandaşımız konuk edilmiş durumda, sıcak ikramda bulunacak taşınabilir büfelerimiz de kentin birçok noktasında konuşlanmış durumda, sokak hayvanlarının beslenmesi için de özel gruplar oluşturuldu.

‘Toplu taşımaya ek seferler konuldu’

Toplu taşımada yaşanabilecek muhtemel aksamalar için ek seferler konuldu; metro, metrobüs ve Kent Hatları’nda sefer sayıları yoğunluğa nazaran artırılacak. Zarurî olmadıkça şahsi araçlarla trafiğe çıkılmaması, kar lastiği kullanılması, resmi ikazların takip edilmesi değerlidir.

Okulların tatil olup olmayacağı ya da öbür uygulamalarla ilgili resmi açıklamaları kesinlikle takip etmeleri konusunda İstanbulluları uyarırız.”

25 vilayet için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Batman, Şırnak ve Ardahan için turuncu kodlu ikaz yapılırken, Gümüşhane, Mersin, Adana ve Antalya vilayetleri için ise sarı kodlu verildi.

Bugün hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz’in iç kesitleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat, Rize ve Artvin etraflarının yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Kıyı bölümlerde yağmur ve sağanak; yağış alan öteki yerlerde karla karışık yağmur ve kar formunda görülmesi beklenen yağışların, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman etrafları ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer ağır kar yağışı biçiminde olması bekleniyor. İç ve doğu kesitlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği iddia ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

Hava sıcaklığı: Kıyı bölümlerde mevsim normalleri civarında, iç kesitlerde normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgar: Çoklukla güney ve güneybatı, yurdun güney ve batı bölümlerinde kuzeyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de kuvvetli ve fırtına (60-90 km/saat) eseceği kestirim ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı: Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Konya, Karaman etrafları ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer ağır kar yağışı formunda olması beklenen yağışların başta buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile kar yağışı olan yerlerde yer yer tipi halinde yağış üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Kuvvetli rüzgar uyarısı: Yapılan son değerlendirmelere nazaran; rüzgarın sabah saatlerinden sonra Marmara’nın batısında (Trakya, İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa’nın kuzey ve batısı, Yalova’nın batısı) vakitle Ege’nin batısında (İzmir, Manisa, Aydın’ın batısı) kuzey taraflardan kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/sa), İstanbul Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) formunda esmesi bekleniyor. Fırtınayla birlikte ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı olan bölgelerde tipi üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

İşte bölge bölge hava durumu…

Marmara

Çok bulutlu, Kuzey ve doğusunun yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların, karla karışık yağmur ve yer yer kar formunda olması bekleniyor. Yağışların Balıkesir ve Bursa etrafları ile İstanbul’un kuzeybatısı ve Kırklareli’nin doğusunda kuvvetli yağış ve yer yer ağır kar yağışı biçiminde olacağı iddia ediliyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat), İstanbul’un Avrupa yakasında yer yer tam fırtına( 80- 100 km / saat) halinde eseceği iddia ediliyor.

EDİRNE °C, 3°C

Çok bulutlu

İSTANBUL °C, 5°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra Kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 1°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ °C, 7°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu, yüksekleri başta olmak üzere yer yer kar yağışlı

Ege

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kısımlarda karla karışık yağmur ve kar halinde olması beklenen yağışların Denizli ve Afyonkarahisar etraflarında kuvvetli yağış ve yer yer yükseklerinde yağun kar biçiminde olması bekleniyor. Rüzgarın batısında kuvvetli ve fırtına(60-80 km/saat) biçiminde eseceği varsayım ediliyor.

DENİZLİ °C, 4°C

Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yüksek kesitlerinde kuvvetli kar yağışı biçiminde olması bekleniyor.

İZMİR °C, 6°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

KÜTAHYA °C, 0°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

MUĞLA °C, 6°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

Akdeniz

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Kıyı bölümlerde sağanak, iç bölümlerde karla karışık yağmur ve yükseklerde kar halinde görülmesi beklenen yağışların, kıyı kısımlarda kuvvetli sağanak, iç bölümlerinde kuvvetli ve yer yer ağır kar formunda olması bekleniyor.

ADANA °C, 9°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kısımlarında ağır kar yağışı formunda olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 11°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek kısımlarında yer yer ağır kar yağışı biçiminde olması bekleniyor.

HATAY °C, 5°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek bölümlerinde ağır kar yağışı halinde olması bekleniyor.

MERSİN °C, 12°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların kuvvetli sağanak, iç ve yüksek bölümlerinde ağır kar yağışı biçiminde olması bekleniyor.

İç Anadolu

Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

ANKARA °C, 2°C

Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 0°C

Çok bulutlu ve akşam saatlerinden sonra hafif kar yağışlı

KAYSERİ °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

KONYA °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

Batı Karadeniz

Bölge genelinin çok bulutlu geçeceği varsayım ediliyor.

BOLU °C, 5°C

Çok bulutlu

DÜZCE °C, 8°C

Çok bulutlu

KASTAMONU °C, 5°C

Çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 7°C

Çok bulutlu

Orta ve Doğu Karadeniz

Çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Tokat, Rize ve Artvin etraflarının yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur, iç bölümlerde karla karışık yağmur ve kar formunda görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

AMASYA °C, 6°C

Çok bulutlu

SAMSUN °C, 10°C

Çok bulutlu

TOKAT °C, 3°C

Çok bulutlu, kar yağışlı

TRABZON °C, 10°C

Çok bulutlu

Doğu Anadolu

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların güney kesitlerinde yer yer ağır kar halinde görülmesi bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda, yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

ERZURUM °C, -4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

KARS °C, -4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

MALATYA °C, 0°C

Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların yer yer ağır kar yağışı formunda olması bekleniyor.

VAN °C, 1°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

Güneydoğu Anadolu

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların bölge genelindekuvvetli ve yer yer ağır kar formunda olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 2°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer ağır kar biçiminde olması bekleniyor.

GAZİANTEP °C, 1°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer ağır kar formunda olması bekleniyor.

SİİRT °C, 3°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer ağır kar biçiminde olması bekleniyor.

ŞANLIURFA °C, 4°C

Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer ağır kar formunda olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir