Sudan’da büyükelçilik aracına ateş

Son dakika haberi!

Ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmaların devam ettiği Sudan’da, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu’nun aracına ateş açıldı.

Zırhlı araca akın, elçiliğin güvenlik gerekçesiyle Hartum’dan Port Sudan’a tahliyesi sırasında gerçekleşti.

CAN KAYBI VE YARALI YOK

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, olayda meyyit ve yaralanan olmadı. Büyükelçinin sıhhat durumunun güzel olduğu belirtildi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine ait şu ana kadar bilgi yok.

ORDU VE HDK BİRBİRİNİ SUÇLADI

HDK’den atağa ait yapılan açıklamada, olayın tüm memleketler arası normlar ve muahedeleri açıkça ihlal eden korkakça bir hareket olduğu belirtildi.

Açıklamada, ordu kastedilerek “Darbeci güçler, diplomatik misyonları müdafaaya yönelik tüm memleketler arası normların ve mutabakatların alenen ihlalini temsil eden korkakça bir hareketle, tahliye konusunda iki taraf ortasında uyum sağlandıktan sonra Hartum’daki Türk Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu’nun aracına ateş açtı.” tabiri kullanıldı.

Büyükelçiliğin bulunduğu bölgenin ordu denetiminde olduğu argüman edilen açıklamada, “Hızlı Takviye Kuvvetleri, Cenevre Kontratı ve tüm memleketler arası mukavelelere uygun olarak diplomatik misyonların korunmasına tam bağlılıklarını teyit etmektedir.” tabirine yer verildi.

Ordudan yapılan açıklamada ise atağın, HDK tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülerek “HDK, Büyükelçi’nin neler olduğuyla ilgili açıklama yapabileceğini unuttu.” tabiri kullanıldı.

SUDAN’DA SÜREN ÇATIŞMALAR

Sudan’da 2013’te Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerine takviye emeliyle kurulan HDK’nin büsbütün orduya katılmasını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, 15 Nisan sabahından itibaren sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve “devlete karşı isyancı güç” ilan edilmesi kararı aldığını bildirmişti.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), devam eden çatışmalarda hayatını yitirenlerin sayısının 551’e yükseldiğini, 4 bin 926 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir