İsveç’ten Türkiye yorumu: Süreç uzarsa birçok şey değişecek

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak sürecinde Türkiye’nin yalnızca Finlandiya’nın onay sürecini başlatmasına ait, “İsveç’in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ancak bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO’ya daha entegre olurken İsveç dışarıda kalacak” biçiminde konuştu.

‘İSTEMEDİĞİMİZ BİR GELİŞME LAKİN HAZIRLIKLIYIZ’

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, basın toplantısı düzenleyen İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO’ya iştirakine ait protokolü TBMM Başkanlığına sunarak onay sürecini başlatma kararını kıymetlendirdi.

NATO’ya üyelik başvurusunu tıpkı gün yapan iki ülkeden Finlandiya’nın üyeliği için Türkiye’de onay sürecinin başlatılmasına ait Billström, “Tahmin ettiğimiz üzere Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ancak hazırlıklıyız” sözlerini kullandı.

‘FİNLANDİYA İLE BİRLİKTE ÜYE OLMAK İSTİYORDUK’

Billström, Finlandiya’nın İsveç’ten evvel NATO üyesi olmasının kısa vadede kendilerini fazla etkilemeyeceğini belirterek, “Finlandiya ile bir arada NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç’in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Lakin bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO’ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır” diye konuştu.

Billström, İsveç’in Türkiye ile NATO üyeliği konusunda Üçlü Muhtıra mutabakatının da devam ettiğini kelamlarına ekledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir