Kremlin: Türkiye’nin Suriye’deki endişelerini anlıyoruz, ancak gerilimi tırmandıracak adımlardan kaçınılmalı

T24 Dış Haberler

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya’nın Türkiye’nin Suriye’deki güvenlik kaygılarını anladığını söyledi fakat Ankara’nın “durumu kötüleştirecek” adımlardan kaçınılması gerektiğini savundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusunda fikir ayrılıkları olduğunu söylese de Moskova’nın Türkiye’nin tasalarını “meşru” bulduğunu söz etti. 

“Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki kaygılarını anlıyor ve buna hürmet duyuyoruz. Bu Türkiye’nin legal hakkıdır” diyen Peskov, “Aynu vakitte tüm taraflara genel durumun istikrarını bozacak adımlardan kaçınma daveti yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentyev de hususla ilgili açıklamasında, “Türk mevkidaşlarımıza yalnızca kuzey ve kuzeydoğu Suriye’de değil, tüm bölgede tansiyonun yükselmemesi için soğukkanlılık daveti yapacağız” demişti.

Suriye’de 11 yıldır devam eden iç savaşta Rusya Şam’daki Beşar Esad idaresini, Türkiye ise ona karşı olan muhalif kümeleri destekliyor. AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamalarda 2023 Haziran seçimlerinden sonra Esad’la görüşebileceğinin sinyalini vermişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir