Köpeği öldürene tepki göstermişti: Ünlü oyuncuya dava

Hayvan katliamlarının gerisi ardı kesilmezken, canlıları öldürenler bunu toplumsal medyadan da paylaşmaya başladı. 23 Ekim 2021’de bir kişi Twitter’dan “Bu benim çocuklarıma saldıran sokak köpeğinin sonu. Uyarmama karşın konutumun yolu üzerinde besleyen komşumun kapısının önüne attım ölüsünü. 2 çığırtkan kelamda hayvansever peşinde cinnet noktasına getirecekler insanları” paylaşımı yapmıştı.

Farah Zeynep Abdullah’tan tepki

Ünlü oyuncu Farah Zeynep Abdullah da bu paylaşıma reaksiyon göstermiş ve adalet sistemindeki hayvanlara yönelik hatalara verilen cezasızlığa dikkat çekmişti. Ünlü oyuncu, “Bu gurursuz iblisler yerine ışık süratiyle abuk subuk suçlamalarla müzisyenlerin falan peşine düşüyorsunuz ya, bi orda takır tukur harekete geçiyorsunuz ya, hiç mi utanmıyorsunuz?” demişti.

Ancak bir köpeği katlettiğini söz eden ayrıyeten bir sonraki paylaşımında “O kelamda hayvanseverler burda pek bi cesurlar lakin namluyu görüp barutun sesini duyunca perdeleri çekiveriyor” diyen şahıs, Abdullah’ın kelamlarından rahatsız oldu ve 4 Ocak 2022’de cürüm duyurusunda bulundu.

Oyuncu hakkında cürüm duyurusu

Karar’dan Seda Çakır’ın haberine nazaran; Bursa Başsavcılığına sunulan dilekçede oyuncunun hayvanı öldürdüğünü söyleyen bireye hakaret ettiği ileri sürüldü.

Dilekçede şu tabirler yer aldı:

Müvekkil, bir çocuğun köpekler tarafından parçalandığı haberini gördüğü Twitter isimli toplumsal paylaşım sitesinde, ilgili habere binaen arama motoru Google’dan bulduğu bir meyyit köpek görselini paylaşmış ve yorum yapmıştır. Yapmış olduğu yorum sonrası gerek o yorumun altına gerekse yorumun alıntılanması suretiyle şikayet edilen şahıs/lar tarafından müvekkile yönelik hakaret içerikli yazılar yazılmıştır. Kuşkulu şahıs/lar, müvekkili aşağılayıcı, küçük düşürücü, onur, erdem ve saygınlığını rencide edici kimi somut fiilleri isnat etmiş ve açıkça küfürler etmişlerdir.

Şüpheli, “https://twitter.com/fzaofficial/status/1451878959872946178” URL adresli tweet paylaşımı ile müvekkile hakaret etmiştir. Şüphelinin müvekkile hitaben “şerefsiz” ve “iblis” sözlerini kullanıldığı açık bir formda görülmektedir. Hakaret içerikli paylaşımların ekran imajını işbu dilekçenin ekinde sayın savcılığınıza sunuyoruz.

TCK husus 125’de, “Bir kimseye onur, gurur ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil yahut olgu isnat eden (…) yahut sövmek suretiyle bir kimsenin onur, erdem ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar mahpus yahut isimli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç şahısla ihtilat ederek işlenmesi gerekir. (2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı yahut imajlı bir mesajla işlenmesi halinde, üstteki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunu” denilmek suretiyle hakaret cürmü düzenlenmiştir. Münasebetiyle müvekkilime edilen hakaretler TCK kapsamında kabahat sayılmaktadır.

İfade verdi

5 Ekim 2022 tarihinde savunmasını veren Farah Zeynep Abdullah suçlamaları reddederek şunları kaydetti:

“Söz konusu kabahat duyurusuna ait olarak yapılan paylaşım tarafımca yapılmış olup, hakaret gayesi taşımadığı çok açıktır. Şikayetçi şahsın twitter hesabundan, öldürülmüş bir köpek fotoğrafı altına ‘O kelamda hayvanseverler burda pek bi cesurlar lakin namluyu görüp barutun sesini duyunca perdeleri çekiveriyor’ biçiminde yapmış olduğu insanlık dışı/canice paylaşımına karşı bir reaksiyon olarak tarafımca bu halde paylaşım yapılmıştır. İki köpek sahibi bir hayvansever olarak yapılan bu canice aksiyona karşı bu halde reaksiyon göstermiş olmamda rastgele bir hata kastı bulunmamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir