Kredi kullanacaklar dikkat! Yeni dönem başladı

“Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmelik”te yapılan değişikliklere ait karara nazaran, pahası 5 milyon lira ve altında olan sıfır konutlar için, bu bedelin yüzde 80-90’ı kadar kredi kullanılabilecek.

Söz konusu oran, kıymeti 5 milyon lira ile 10 milyon lira ortasındaki sıfır konutlar için ise yüzde 70 ila 80 ortasında olacak. Kıymeti 10 milyon lira ile 20 milyon lira ortasında değişen sıfır konutlar için tüketiciler bu bedelin azami yüzde 60-70’i kadar kredi alabilecek.

Değeri 20 milyon liranın üzerindeki sıfır konutların ise yüzde 50’si ila 60’ı ortasında kredi kullanabilecek.

İkinci el konutlar için de azami oranlar tekrar belirlendi

Karar ile, ikinci el konut alımında ve konut teminatlı kredilerde kullandırılabilecek azami kredi meblağları da üst istikametli revize edildi.

Buna nazaran, pahası 1 milyon lira ve altında olan ikinci el konutlar için, bu bedelin yüzde 90’ı kadar kredi kullanılabilecek. Kelam konusu oran, pahası 1 milyon lira ile 2 milyon lira ortasındaki ikinci el konutlar için ise yüzde 60 ila 70 ortasında olacak.

Değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira ortasında değişen ikinci el konutlar için tüketiciler bu bedelin azami yüzde 50-60’ı kadar kredi alabilecek.

Değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira ortasındaki ikinci el konutlarda 2,5 milyon lira ila 3 milyon lira meblağında kredi kullanılabilirken, 10 milyon lira üzerindeki ikinci el konutlar için kredi kullanılamayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir