Mutfağınızda Hiçbir Şey Çöpe Gitmesin…Nasıl Mı?

Et eserleri, her bir artığı değerlendirilebilen muhteşem sağlıklı besinler. Et suyu ve kemik suyu olarak yemeklerinizde kullanabilmek için bunları haşlayıp, akabinde buz küplerinde dondurabilirsiniz; böylece yemeklerinizi büsbütün mesken üretimi ve son derece sağlıklı küplerle lezzetlendirebilirsiniz. Şunu belirtelim dünyada çöpe giden çok fazla besin atığı var.

Elma Çekirdeği ve Kabuklarından Sirke

Çiğ olarak tükettiğimiz besinlerin yeterli yıkanmış ve pak olduğundan ebediyen emin olmak istersiniz değil mi? Sıfır atık ideolojisinin sıhhat fışkıran bir öteki seçeneği de çiğ sebze-meyve tüketimi konusunda bir adım öne çıkıyor. Bunun için elma çekirdeği ve kabuklarından kendi elma sirkenizi yapabilir ve çiğ besinleri tüketmeden evvel 10-15 dakika sirkeli suda bekleterek bütün ziyanlı mikroorganizmalardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, elma kabuklarıyla çay da yapabilirsiniz. Mis kokulu bir kış çayı için demleyeceğiniz bu çaya çubuk tarçın eklemeyi unutmayın.

Kiraz Saplarından Şifalı Çay

Geleneksel tıpta sıkça kullanılan kiraz epeyce şifalı bir bitki. Ancak her ne kadar kiraz meyve olarak tüketilse de, kiraz sapı da en az meyvesi kadar yararlı. Şayet tam bir çay düşkünüyseniz, kurutulmuş kiraz saplarını çay olarak tüketebilirsiniz. Başta toksinlerin bedenden atılması ve zayıflatıcı tesiri olmak üzere pek çok yararı bulunan bu çay için yapmanız gereken tek şey ise tükettiğiniz kirazların saplarını çöpe atmak yerine kurutmak…

Sade bir kekte mükemmeller yaratmak istiyorsanız, hamurun içine limon yahut portakal kabuğu rendeleyebilirsiniz. Ortaya çıkan lezzette narenciye kabukları adeta sihirli dokunuş tesirine sahip. Ancak bunun için sürekli taze bir limon ya da portakala gereksiniminiz yok. Narenciye kabukları kurutulup uzun müddet kilerde saklanabilir. Pek çok tanımın içinde lezzet ya da koku vermesi için yahut çay olarak demlemek için kurutmuş olduğunuz narenciye kabuklarını kullanabilirsiniz. Ayrıyeten suyu infüze etmek için taze narenciye kabuklarını da kullanabilirsiniz. Besin olarak tüketilmesinin yanı sıra, makineden bulaşıklarınızın daha parlak çıkması ve makus kokuyu önlemesi için kullanmış olduğunuz limon kabuklarını bulaşık makinesine yerleştirebilirsiniz.

İçi Dışı Bir, Besleyici Yumurta

Sofraların vazgeçilmezi yumurta kahvaltılık tanımlardan, pasta-börek tanımlarına kadar yediğimiz çoğun şeyin içine giriyor. Pekala, kabuğu ne oluyor? Çöpe atmaya alışmış olabilirsiniz ancak yumurta içi dışı bir olan bir besin, yani içi ne kadar yararlıysa dışı da bir o kadar yararlı. Örneğin haşlandığınmış yumurta suyunu ve kabuğunu toprakta kullanabilirsiniz; bilhassa domates yetiştirilen toprağı son derece verimli hale getiren toz halindeki yumurta kabuğu, bitkiler için kısa müddette yararını gösterir. Ayrıyeten hazırlamış olduğunuz bu tozu kendiniz için de kullanabilirsiniz. Bol magnezyum içeren yumurta kabuğu kemik erimesi için epeyce yararlıdır; dilerseniz bu tozdan bir kaşık yiyebilir ya da yumurta akıyla tozunu karıştırarak yenileyici ve leke giderici bir cilt maskesi yapabilirsiniz.

Patates Kabuğuyla Saç Bakımı

Muz Kabuğuyla Cilt Bakımı
Tedavisi epey zahmetli ve uzun süren bir cilt sorununa, son derece zahmetsiz ve uygulaması yalnızca saniyelerinizi alacak bir tavsiyemiz var; muz kabuğuyla cilt bakımı. Yatmadan evvel cildinize yedirerek süreceğiniz muz kabuğu, nizamlı olarak uygulandığı takdirde akneler üzerinde düzgünleştirici tesire sahip. Yapmanız gereken tek şey ise gece cildinize muz kabuğunu yedirerek sürmek ve sabah uyanınca yüzünüzü ılık suyla yıkamak. Muz kabuğunu ayrıyeten gümüş parlatmak için de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Kabuğundan Otantik Dekorlar
Kahve tonları ve organik malzemeler, ortamın atmosferine sıcak ve otantik bir hava kattığı için dekorasyonda epey tanınan. Son vakitlerin vazgeçilmezi haline gelen hasır, bambu ve ağaç gereçlerden yapılmış dekoratif nesnelere, Hindistan cevizi kabuğunu kullanarak siz de kendiniz konutunuza bir yenisini daha ekleyebilirsiniz. Mumluk yahut içine takı koyacağınız bir tabak olarak kullanabileceğiniz Hindistan cevizi kabuklarını zevkinize ve hayal gücünüze nazaran değerlendirip, odanızda son derece beğenilen bir manzara elde edebilirsiniz.

Lezzete Dönüşen Bayat Ekmekler
Meyve ve Zerzevat Atıklarını Değerlendirmenin Yolları
Bayat ekmekleri değerlendirmenin en lakin en lezzetli yolu yumurtalı ekmek yahut yumurtalı ekmeğin en üst mertebeye ulaşmış hali French Tost yapmak. Lakin bayat ekmeklerin tadını çıkarmak için kahvaltıyı beklemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz modüllere ayırıp tereyağı ekleyerek fırında kıtır etmek yaparak çorbayla tüketebilir yahut ufalayarak köfte harcının içine ekleyebilirsiniz.

Topraktan Mutfağa, Mutfaktan Toprağa

Doğanın Geri Dönüşümü: Meyve çekirdeklerini hiç düşündünüz mü, bitkilerin meyveleri bize neden hoş gelir ve bu meyvelerin neden çekirdekleri vardır? Çekirdek, ilişkin olduğu meyvenin yine hayata dönüşü için sahip olduğu mucizenin ismidir ve içinde hayatı gizlidir. Bitkiler evvel tohumunu korur ve meyveyi oluşturur, sonra da tohumların saçılmasını sağlamak için insanları kendine çeker. Yani bir nevi bitkilerin kuşağının devamı için muhtaçlığı olan tek şey meyvesindeki çekirdeğin içindedir. Hasebiyle bir çekirdekle tabiata ya büyük bir kötülük, ya da büyük bir güzellik yapabilirsiniz. Mutlaka çöpe atılmaması gereken meyve çekirdeklerini toprak alanlara atarak yahut toprağın 10 cm kadar altına gömerek, tükettiğiniz besinlere küçük bir dokunuşla hayat verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir