Mersin’de gökdelen bilmecesi

Mersin’in Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan, İmar ve Şehircilikten Sorumlu Lider Yardımcısı Yaser Gündüz ve İmar ve Şehircilik Müdürü Arzu Bitigen Saylam ile birlikte dün toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Tarhan, 32 kata müsaade veren inşaat ruhsatında kendisinin imzası olmadığını, kendi devrinde o ruhsatı yenileyen belediye işçisinin ardında olduğunu söyledi. Tarhan, hususun kamuoyunda tartışılması üzerine inşaat şirketi yetkilileri, hak sahipleri, mimarlık şirketi yetkilileriyle görüştüklerini ve müteahhit firmanın 32 kattan vazgeçtiğini, daha alçak bir bina yapmayı kabul ettiğini açıkladı.

BirGün’den Abidin Yağmur’un haberine nazaran, Tarhan, kendisine yöneltilen “2016 yılında neden müdahil olmadınız? Müteahhidi kat yüksekliğini düşürmesi konusunda o vakit ikna edebilir miydiniz” sorusuna da karşılık vermedi.

‘Teklif geldiğinde hayır diyebilirdi’

Gökdelen inşaatına ruhsat 1980’de verilmiş” diyen Tarhan’ın akabinde da 2016’da ve 2022’de ruhsat yenileme verdiklerini kabul etmesi yeni bir tartışmanın kapısını araladı.

Süreci takip eden eski bir belediyeci mühendis, 1980 yılında verilen ruhsatın 1995 yılında kararını kaybettiğini, belediye tarafından inşaata 2016 yılında sıfırdan ruhsat verildiğini söyledi. 2016 yılında o bölgede 32 kata müsaade vermenin devrin imar yönetmeliğine uygun olup olmadığının soruşturulması gerektiğini belirten eski belediyeci, “Neşet Tarhan bunu açıklamalı. Tarhan isteseydi 2016’da 32 kata müsaade vermezdi ancak 32 kat müsaadesini ‘ruhsatta imzam yok’ diyen Tarhan verdi. Tarhan, Mezitli’de prensip olarak en fazla 10 kata sıcak bakıyor. Bu prensip kararı uygulanmış bugüne kadar. Kentin her yerinde 10 kat, en fazla 15 kat iken burada niçin 32 kat? Bu dikkat çekmez mi? 2016 yılında bu 32 kat teklifi geldiğinde hayır diyebilirdi” tabirlerini kullandı.

‘Romantik tepkiler’ demişti

Adnan Menderes Bulvarı cepheli bir parselde 32 katlı binaya müsaade verilmesi ve inşaat şirketinin çalışmalara başlaması Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de tartışma konusu olmuştu. Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan, gelen yansıları “romantik tepkiler” olarak nitelendirmiş, kelam konusu parsele 1980’li yıllarda 32 kat müsaade verildiğini, şimdiki Belediyesi idaresiyle ilgisinin olmadığını ileri sürmüştü. Tarhan dileyenler mahkemeye gidebilir derken Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, 32 katlı binanın uygun bulunmadığını ve mahkemeye gideceklerini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir