TBMM açılıyor! İlk mesainin konusu da belli oldu

TBMM Genel Heyeti, üç aylık ortanın akabinde mesaisine bugün yine başlayacak. Yeni yasama yılının açılışı sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis Genel Şurasına hitap edecek.

4 Ekim Salı gününden itibaren de yasama çalışmaları başlayacak. AK Parti, Meclis’te öncelikli ele alınacak bahisleri da belirledi. Buna nazaran, 2023 bütçe  görüşmelerine kadar, ortalarında 2 bin liraya kadar olan icralık borçların devlet tarafından üstlenilmesi, KYK kredi faizlerinin silinmesi, çalışanlara verilen yol, yemek ve bin liraya kadar olan yakıt dayanağının gelir vergisi ve SGK priminden muaf tutulması düzenlemesinin de bulunduğu torba teklif görüşülecek. Torba teklifte ayrıyeten araç satışında 6 ay 6 bin kilometre hududu kuralını delmeye çalışanlara 300 bin liraya kadar ceza verilmesi, AYM tarafından iptal edilen, Fiyat İstikrar Komitesinin kurulmasına ait kararnamenin kanun ile düzenlenmesine dair kararlar de yer alacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÖZEL OTURUMDA KÜRSÜDE OLACAK
Özel gündemle başlayacak oturumu, Meclis Lideri Mustafa Şentop yönetecek. Yeni yasama yılının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Yeni devir iletilerini Meclis kürsüsünden verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde Genel Şura 4 Ekim Salı günü toplanmak üzere kapanacak.

HDP’Lİ GÜZEL’İN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLECEK
Genel Kurul’da yurt dışına kaçarken yakalanıp tutuklanan HDP’li Semra Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili görüşmeler de yapılacak. Güzel’in Genel Kurul  çalışmalarına devamsızlığı sebebiyle evvel Başkanlık Divanında karar alınacak. Akabinde bu karar Meclis Genel Heyetine gelecek.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ
Dezenformasyonla gayrete yönelik toplumsal medya düzenlemesi de Meclis’in birinci gündem hususları ortasında bulunuyor. Teklife nazaran, halk ortasında tasa, endişe yahut panik oluşturmak maksadıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe ters bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli biçimde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılacak. Meclis’in mart sonuna kadar aralıksız çalışması bekleniyor. Milletvekili aday listelerinin açıklanması birlikte ise Meclis bu kez 2023 seçimleri sebebiyle orta verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir