NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun konuğu olarak Ankara’da bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çavuşoğlu ile bir arada gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.

Stoltenberg’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün Ege’deki durum, terörizmle uğraş, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği ve Ukrayna’ya verilen dayanak masadaydı. Son haftalarda füzelerin atıldığını, dronelarla hücum yapıldığını, altyapının zalimce yerle bir edildiğini ve kışın geldiği devirde bunun yapıldığını görüyoruz.

Haziran’da tüm müttefikler NATO’ya Finlandiya ve İsveç’i davet ettiler. Sizin kıymetli beklentileriniz var. Türkiye, Finlandiya ve İsveç muhtırasının daha fazla güvenlik getirmesini bekliyoruz.

Hem Finlandiya hem de İsveç başkanları ile geçen hafta konuştum. Her iki ülke önderleri muhtırayı uygulayacak somut adımları atacak. İsveç yeni yasalar geçiriyor, böylelikle terör örgütlerinin iştiraki PKK dahil olmak üzere engelliyor. Daha fazla ülke dışı irade ve hudut dışı olaylar gerçekleşmeye başladı, iadeler arttı. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’ye taahhüdünü yerine getiriyorlar.

Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım.”

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir