‘Sen kepenk açmazsan, ben açmazsam Hataylılar nasıl geri dönecek?’

Anıl Mert Özsoy – Burak Karaman

HATAY – Maraş merkezli sarsıntıların akabinde en büyük yıkımı yaşayan kentlerin başında gelen Hatay’da depremzede esnaf kepenk açmaya başladı. Sarsıntıda Antakya halinin yıkılmasıyla birlikte tedarik zincirinde aksamaların ve fiyatlarda artışların olduğunu aktaran esnaf, olağan hayata dönüş için bir an evvel adım atılması gerektiğini belirterek, “Sen kepenk açmazsan, ben açmazsam Hataylılar nasıl geri dönecek” dedi.

‘BİR KİLO DOMATES ALIRKEN BİLE DÜŞÜNÜYORLAR…’

Seyyar manavlık yapan Asıf Samsum zelzeleden evvel yurtdışında çalıştığını lakin sonrasında ailesini yalnız bırakmamak için Samandağ’a geldiğini ve üç gündür bölgede tezgah açtığını söyledi.

“Çadırda oturmaktansa tezgah açıyorum. Eserleri, bölgedeki üreticiden alıyorum. Satışlar ağır fakat öteki yapacak bir şey yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bekliyoruz…” diyen Samsum, Hatay’da hayatın olağana dönmesi için uzun bir müddete muhtaçlık olduğunu kelamlarına ekledi.

Samsum, “İlk üç gün yalnızdık. Artık de unutulmaktan korkuyoruz. Bugüne baktığımızda ise halkın cebinde para yok. Beşerler bir kilo domates alırken bile düşünüyor. Hatay böyleyken öteki bir şey de yapamıyorum” tabirlerini kullandı.

‘TEDARİK ZİNCİRİNDE AKSAMA VAR…’

Uzun yıllardır Samandağ’da market işleten Süleyman Kahiloğlu birinci zelzeleye kendi konutunda, ikinci zelzeleye ise Mersin’de yakalandığını söyledi. Zelzelelerin akabinde yaşadığı kente dönen depremzede esnaf, “Korkuyoruz ancak açıyoruz. Hayatın olağanlaşması lazım. Ben kepenk açmazsam, sen açmazsan Hataylılar nasıl geri dönecek?” dedi.

Şehirde tedarik zincirlerinde aksama olduğunu lisana getiren Kahiloğlu, “Tüm depolar Antakya’da… Tedarik zincirindeki aksama buradaki zorlukları daha da güç hale getirdi. Depremzedeler genelde kahvaltılık gereç istiyor. Şu anda Hatay’da peynir yok. Bu gereksinimleri tedarik etmek için Adana’ya gidiyoruz” sözlerini kullandı.

‘DEPREM ‘ENFLASYONU’ YAŞANIYOR’

Samandağ büyük yıkımın yaşandığı ve yardımların geç geldiği bölgelerin başında geliyor. Uzun yıllardır ilçede esnaflık yapan Ali Can, sarsıntının 15’inci gününden beri dükkanını açıyor. Meyve, zerzevat ve şarküteri eserleri satan Can, tedarik zincirindeki aksamadan ötürü komite bedellerinin arttığını ve sarsıntı ‘enflasyonu’ yaşandığı aktardı.

Antakya halinin sarsıntının akabinde yıkılmasıyla birlikte besine ulaşımın ve dağıtımın zorlaştığını söyleyen depremzede esnaf, “Depremden yarım saat evvel mal aldığım hal artık yok. Bu yokluk karşısında bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Beşerler ailelerini, eşyalarını kaybetti. Korksak da dükkanı açıyoruz. Beşerler toparlanmaya, eksiklerini gidermeye çalışıyor. Biz de esnaf olarak bir dayanışma kurduk. Depremzedelerin olağan hayata dönmesi için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir