Tehlike çanları çalıyor

İstanbul’da kurak geçen sonbahar aylarının akabinde aralık ayında da yağış ölçüsünün az olması nedeniyle İstanbul’a su sağlayan barajlarda doluluk oranları her geçen gün azalıyor. İSKİ bilgilerine nazaran bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 30.3 olarak kayıtlara geçti. Bu oran son 10 yılın en düşük doluluk oranı olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yıl bu tarihlerde barajlardaki doluluk oranı yüzde 52.84 olarak ölçülmüştü.

Sular çekilince tarihi yapılar ortaya çıktı

İstanbul’un en büyük barajlarından biri olan Büyükçekmece baraj gölü de bu durumdan nasibini aldı. İSKİ datalarına nazaran barajdaki doluluk oranı yüzde 33.47 olarak ölçüldü. 2022 yılının Nisan ayında doluluk oranı yüzde 96’nın üzerine çıkmış, neredeyse baraj büsbütün dolmuştu. Barajdaki su düzeyindeki azalmanın akabinde İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından gelebilecek bir saldırıyı Trakya’da durdurmak için yapılan tarihi ‘Çakmak‘ savunma çizgisinin kimi kısımları gün yüzüne çıktı. Su düzeyinin geri çekilmesiyle daha evvel suyla dolu alanlar adeta çöle döndü. Bölgedeki son durum havadan görüntülendi.

En dolu baraj yüzde 36.51’le Terkos oldu

İstanbul’un şu anda en fazla su bulunan barajı ise Terkos. İSKİ datalarına nazaran baraj gölü havzasında doluluk oranı yüzde 36.51. olarak ölçüldü. Toplam kapasitesi 162 milyon metre küp olan Terkos’ta yaklaşık 59.23 milyon metreküp su kaldığı belirtildi. Ölçülen bu oran son 10 yılın ikinci en düşük düzeyi olarak kayıtlara geçti. Terkos baraj gölünde 2021 yılında doluluk bu tarihte yüzde 46.85 olarak ölçülmüştü. Geçen yıl nisan ayında ise doluluk oranı yüzde 90’lara yaklaşmıştı. Baraj gölünün bir çok kısmında su çekilmelerinin izleri görülürken, su olan kısımların ise sığlaştığı görüldü.

İki baraj neredeyse büsbütün kurudu

İstanbul’un öbür barajlarında da durum çok farklı değil. İstanbul’da doluluk oranının en düşük ölçülen barajı yüzde 4.39 ile Papuçdere barajı oldu. Bu barajın çabucak yakının da bulunan Kazandere barajında ise doluluk oranı yalnızca yüzde 4.68. Bu iki baraj adeta kurudu.

İSKİ: İstanbul’da su ıstırabı yok

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz “Su düzeyimizin yüzde 30’un altına düşmesine karşın kısa ve uzun vadede İstanbul için bir su ıstırabı görmüyoruz” dedi.

Solmaz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dip suyu diye bir kavramdan bahsediliyor. Taban suyu diye bir kavramı ben literatürde duymadım. Ayrıyeten bizim göllerimizde, istediğimiz su kalitesine uygun yerlerden su çekmekteyiz. Münasebetiyle kalitemizde bir sorun yaşamıyoruz. Her gölümüzü bir yıl içerisinde tamamından fazlasını kullanmış oluyoruz. Bizim barajlarımız hidroelektrik için yapılmış barajlarla karşılaştırılıyor. Bu barajlarda su daima üst kottan kullanılır. Bunların tabanında bataklık üzere bir yer oluşma ihtimali var. Lakin biz suyun tamamını değişik düzeylerden alarak, bir yıl içinde devrettirdiğimiz ve bunu arıtma tesislerimizde işlediğimiz için bizim taban su kavramı yoktur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir