10 yıl önce boşandığı eşine karaciğer donörü oldu: “Ayrılmış olsak da o benim hayatımın bir parçası”

İzmir’de bir çocuk annesi Bahar Azak, 10 yıl evvel boşandığı, nakil olmaması halinde sayılı günleri kalan eski eşi Can Şay‘a karaciğer donörü oldu. Gerçekleşen karaciğer nakliyle oğlunun babasına yeni bir hayatın kapılarını açan Azak, “Ayrılmış olsak da o benim hayatımın bir kesimi. Ameliyata ümitsizlikle girip memnunlukla çıktık” dedi.

İzmir’de işletmecilik yapan bir çocuk babası Can Şay’a, geçen nisan ayında karın şişliği yakınması ile gittiği hastanede karaciğer yetmezliği ile birlikte karaciğer kanseri tanısı koyuldu. Şeker ve yüksek tansiyonu olduğunu belirten Şay, makus bir sürpriz olarak karşısına çıkan karaciğer sirozu ve tümörü teşhisleriyle şaşkına dönerken, tedavi için çabucak harekete geçti. Bir üniversite hastanesinde girişimsel metotla karaciğerdeki tümör küçültülmeye çalışılan Şay, karaciğer nakli kararıyla Kent Hastanesi’ne başvurdu. Hastalandığı birinci günden itibaren süreçlerde yanında olan oğlu Alpay’ın annesi, eski eşi Bahar Azak istekli verici oldu. Can Şay’a tek vericisi olan Bahar Azak’ın uygun olduğu belirlendi. Fakat ayrılıklarının üzerinden 10 yıl geçen çift, Sıhhat Bakanlığı Etik Şurası’na girmek zorunda kaldı. Konseyden vize çıkınca da nakil geçen 6 Eylül’de gerçekleşti.

“Zamanında nakil olmasa hayat bahtını kaybedecekti”

İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı Kurucu Lideri Prof. Dr. Murat Kılıç da; Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr. Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat’tan oluşan grubun gerçekleştirdiği nakil sonrasında şunları söyledi:

“Can Şay karaciğer sirozu tabanında karaciğer kanseri gelişmiş bir hastamız idi. 4 ay evvel karaciğer yetmezliği gelişen ve yemek borusundaki varislerin kanaması nedeniyle ağır bakıma alınmıştı ve karaciğer nakli olmasa günler, haftalar içinde kaybedilmesi kelam konusuydu. Kadavra organ meşakkati göze alındığında canlı vericiden vaktinde nakil olmasa ömür bahtını kaybedecekti. Bu kurallarda nakil oldu. Hem verici olan eski eşinin hem de kendisinin sıhhat durumu yeterli. Hasta artık denetim programımızda.”

“Biz 10 yıl evvel boşandık fakat düşman kardeş olmadık”

Boşandığı eşi Can Şay’ı kanamalı bir halde hastaneye yatırdıklarını, durumunun çok ağır olduğunu belirten eski eş Bahar Azak, “Biz 10 yıl evvel boşandık fakat düşman kardeş olmadık. Rahatsızlığını en başından beri biliyordum ve hiç düşünmeden donör olacağımı söyledim. Vermesem… başına silah dayasam birebir şey. İnsan hayatı o kadar ucuz değil, çocuk olsun, tanımasam da veririm. Can, ayrılmış olsak da hayatımın bir kesimi. Güç olan biz ameliyattayken çocuğumuz yalnızdı. Süreç beklediğimden daha güzel geçti. Çabuk toparladım, şanslıydık. Daha sıkıntı süreçler bekliyorduk. Can’ın durumu çok ağırdı. Hekimler çok umutsuzdu, ben bir umut varsa bile hazır olduğumu söyledim. Açıkçası Can’ın ağır bakımdan çıkmasını bile beklemiyordum. Emeğimin boşa gitmediğini görmek çok hoş. Çok ümitsizlikle girdik, çok memnunlukla çıktık” dedi.

“Bugün hayattayım, Bahar sayesinde”

Öte yandan, kanamalı halde Kent Hastanesi’ne yatırıldığı 2 Eylül’de annesi Serpil Derici’yi kaybettiğini lakin cenazesine bile katılamadığını belirten Can Şay, “Annemi kaybetmenin ıstırabını yaşarken kan kusuyordum. Ağırlaşmıştım. Tabipler durumumdan hiç umutlu değildi. Kadavra bekleme üzere bir vaktim yoktu. Nakil dendiğinde Bahar ‘Veririm’ dedi. Diğer donör de yoktu. Uygun çıkması bir mucize. Bugün hayattayım. Bahar sayesinde. Teşekküre sözler yetmiyor. Sözler kifayetsiz” diye konuştu. (DHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir