TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den “hükmen mağlubiyetlerle” ilgili açıklama

TFF Hasan Doğan Ulusal Kadro Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Double Pass ile yapılan iş birliği muahedesinde konuşan Büyükekşi, “Depremden çabucak sonra 10 Şubat’ta çekilme talebinde bulunan kulüplerin haklarını kabul ettik. Dönem içinde oynadıkları maçların tamamını tescil ettik. Bundan sonrasının 3-0 hükmen mağlup edilmesi kararı aldık. O tarihten beri lig devam ediyor. Oynamayan kulüpler, 2022-2023 döneminde 3-0 galip olarak devam ediyorlar. Çekilen grupların hepsinin kalan alacaklarının çekilmemiş üzere ödenmesine karar verdik.” diye konuştu.

“BİZ YENİ BİR KARAR ALMADIK”

Kararı çabukla almadıklarını tabir eden Büyükekşi, şunları söyledi:

“Aceleyle bir karar almadık. Bundan evvelki geçmiş uygulamalara, 30 yıldır uygulanan kararlara baktık. Samsunspor’la başlayıp zelzele, sel felaketlerinde TFF daima tıpkı kararı almıştır. Bir kadro rastgele bir biçimde ligden çekilirse ondan sonraki maçları otomatikman 3-0 mağlup olur. Oynadığı maçlar silinmez. Bu maçlar tescil edilmiştir. Kartlar, ödemeler olmuştur. Uygulama açık ve şeffaf. Yapılan daima tıpkı. O vakte kadar oynanan maçlar tescil edilir. Alanya Kestelspor trafik kazası geçirdi ve 9 oyuncu yaralandı. Onlara ‘Bu vakte kadar maçlarınız tescil edilir. Bundan sonrası 3-0 hükmen kabul edilir. Bu biçimde devam edersiniz. Çekilirseniz de sizi küme düşürmeyiz’ dedik. Bunun birebiri Samsunspor’a da olmuştur. Biz yeni bir karar almadık.”

“KULÜPLERİN KARARINA NAZARAN BU İŞ OLMAZ”

Kulüplerin çoğunluğunun aldıkları kararı desteklediğini söyleyen Büyükekşi, “Herhangi bir zorlayan sebep olmasaydı bu ekipler 3-0 mağlup oldukları için küme düşerlerdi. Ortada bir sarsıntı var. Küme düşmeme konusunda onlara imkan sağladık. Yenilmiş olsalar bile düşmeyeceklerine yönelik bir karar aldık. Harika Lig’den 4 grup düşüyordu, bunu 2’ye düşürdük. Kulüpler Birliğinin bir karar alma yetkisi yok. Kulüplerin kararına nazaran bu iş olmaz. Cuma akşamı geç saatlerde müracaat oldu. 6 kulüp bunu istiyor. Gaziantep FK ve Hatay’ı çıkarırsak 11 kulüp bunun aksisi tarafında kararı var. Kamuoyunu meşgul etmeyelim. Ortamı gerginleştirmeden ligi hoş bir formda devam ettirelim ve marka bedeline ziyan vermeyelim.” halinde konuştu.

“DEVRE ORTASI PAYLAŞIM YAPMA MODASI BAŞLADI”

MHK Lideri Lale Orta’nın son vakitlerde eleştirilmesi ile ilgili de konuşan Büyükekşi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Naklen yayın gelirlerinin düşmesinden biz de kulüpler de şikayet ediyoruz. Marka bedelini müdafaa ismine dikkatli davranmıyoruz. Bu tıp telaffuzları gerçek bulmuyoruz. Devre ortası paylaşım yapma modası başladı. Bunları gerçek bulmuyoruz. Türk futboluna ziyan veriyor. Evvel kendi hocalarıyla, futbolcularıyla ilgilenmelerini istiyoruz. Hakemler kesinlikle kusur yapabilir. Değerli olan düzgün niyetli olması. MHK liderini yeni değiştirdik. Öteki bir fikrimiz yok. Ligin son 10 haftasına girdikçe şampiyonluk yarışı ve küme düşme yarışı kızışınca büyük bir gerilime sebep oluyor. Bir yandan toplumsal medyayla, basınla hakemleri baskı altına almayalım. Hakemler ne kadar gerilimsiz olursa o kadar yeterli maç yönetirler. Daima birlikte birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor. TFF her kulübe eşit aralıktadır.”

Dün oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş maçını yöneten Halil Umut Meler’e yönelik Beşiktaş cephesinin “manuel atama” tarafındaki eleştirisini de cevaplayan Büyükekşi, “O bahiste yanlış anlaşılma var. Yalnızca derbi maçın hakemi manuel olarak atandı, öbür hakemler algoritmayla atandı. MHK’nın bu türlü bir talebi oldu. Belçika’da da bu türlü uygulamalar oluyor. Bazen en sıkıntı maça manuel olarak atayabiliyorlar. Biz de MHK’ya müsaade verdik. Yapılan atamayı şeffaflık gereği açıkladık.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir